Tatar
Slovenský hokejista a hráč Detroitu Tomáš Tatar dal o sebe vedieť vo víťaznom domácom dueli NHL proti Edmontonu. Foto: SITA/AP Duane Burleson

NEW YORK 15. marca (WEBNOVINY) – Slovenský hokejista a hráč Detroitu Tomáš Tatar dal o sebe vedieť v piatkovom víťaznom domácom dueli NHL proti Edmontonu (2:1 po sam. nájazdoch). Dvadsaťtriročný rodák z Dubnice nad Váhom sa asistenciou podieľal na vedúcom góle Red Wings, ktorý strelil v 14. min Riley Sheahan.

Pre 23-ročného útočníka to bola trinásta gólová prihrávka v sezóne a 27. bod. O stretnutí napokon rozhodli samostatné nájazdy a v nich sa ako jediný presadil práve Tatar. Brankára Viktora Fastha prekonal v tretej sérii. „Na videu som si pri jeho zákrokoch všimol, že dostáva veľa gólov po strelách na lapačku. Rozmýšľal som a rozhodol som sa urobiť niečo iné, keďže mohol čakať presne pokus na lapačku. Vyšlo to,“ povedal po stretnutí Tatar, ktorý priznal aj to, že výkon Detroitu nebol v piatok presvedčivý.

Tím bojuje o play-off a každé zakopnutie sa mu môže vypomstiť. „Mali sme hrať lepšie. Bývajú aj podobné zápasy a za tieto dva body sme veľmi radi,“ doplnil Tomáš Tatar. Obranca Edmontonu Martin Marinčin odohral 22:48 min, ďalšie dve sedel na trestnej lavici a raz ohrozil bránku Red Wings.

Halák je šťastný

Jaroslav Halák

Brankár Jaroslav Halák mal výrazný podiel na víťazstve Washingtonu nad Vancouverom 4:3. Dvadsaťosemročný Bratislavčan si v drese Capitals pripísal až 38 úspešných zákrokov a prispel k triumfu svojho tímu.

Pre Haláka to bolo druhé víťazstvo vo štvrtom štarte v drese Capitals. Washington viedol po dvoch tretinách 3:1, Vancouver dokázal vyrovnať na 3:3. V tretej tretine mali Capitals len tri strely, po jednej z nich Mike Green rozhodol v 51. min o víťazstve svojho tímu. „Po dvoch prehrách s Pittsburghom sme potrebovali bodovať. Som šťastný, že spoluhráčom sa podarilo streliť štyri góly. Pomohli nám aj šťastné odrazy puku. Nemôžeme stratiť dvojgólové vedenie. Musíme hrať v ďalších zápasoch ešte lepšie a aj ja musím zastaviť viac pukov,“ povedal Halák.

Po príchode z KHL do NHL prvýkrát bodoval Jevgenij Kuznecov, v piatok pripravil spoluhráčom tri góly. „Je to veľmi zručný hráč. Dnes predviedol skutočne veľké prihrávky,“ dodal na adresu spoluhráča Jaroslav Halák. Canucks prehrali trinásty z ostatných šestnástich duelov.

Višňovský s mínusovým bodom

Višňovský

Piaty víťazný zápas v sérii odohrali hráči San Jose, ktorí uspeli na Long Islande proti New York Islanders 4:3. Ľubomír Višňovský v domácom drese odohral bez sekundy 19 minút a mal mínusový bod. Islanders sa v tejto sezóne vo vlastnej hale nedarí, v domácom prostredí majú najhoršiu bilanciu 9-17-8 v celej súťaži. O výhre Sharks rozhodol Martin Havlát. Prvý štart proti San Jose absolvoval jeho bývalý brankár Jevgenij Nabokov. „Bolo zvláštne vidieť ho v súperovej bránke. Bol to skvelý spoluhráč a jeden z najlepších brankárov klubovej histórie,“ povedal útočník Sharks Joe Thornton.

Nashville naďalej bojuje o play-off a v úsilí priblížiť sa k priečkam zaručujúcim vyraďovaciu časť ho nezastavilo ani Chicago. Predators vyhrali tretí duel na ľade súperov v sérii. Pri prehre 2:3 strávil Michal Handzuš na ľade takmer dvanásť minút. V súboji bývalých brankárov Vancouveru bol opäť úspešnejší Roberto Luongo, ktorý doviedol Floridu k výhre 5:3 nad New Jersey Coryho Schneidera. „Snažíme sa bojovať, aj keď už nemáme veľa šancí na postup do play-off. Som rád, že sme vyhrali. Cory však musí byť sklamaný. Oni tie body potrebujú viac ako my,“ povedal Roberto Luongo. Jaromír Jágr strelil v tomto súboji svoj tisíci gól profesionálnej kariéry.

Z prvého hetriku v NHL sa tešil Carl Hagelin a pomohol New York Rangers k výhre na ľade Winnipegu 4:2. „Ak chceme ísť do play-off, musíme hrať ešte lepšie,“ skonštatoval Hagelin. Súboj pre nešpecifikované zranenie nedochytal brankár Jets Ondřej Pavelec. Winnipeg prehral šiestykrát za sebou. Anaheim po štyroch prehrách v rade rozhodol o triumfe na ľade Colorada 6:4 v druhej tretine, v ktorej dal všetky svoje góly. Z 1:2 otočil rýchlo na 5:2. Domáci sa síce priblížili na rozdiel gólu, ale Ducks si dva body už potom postrážili a pridali ešte jeden presný zásah.

Výsledky piatkových stretnutí zámorskej hokejovej NHL:

New York Islanders – San Jose 3:4 (0:2, 2:2, 1:0)

Washington – Vancouver 4:3 (1:1, 2:0, 1:2) – Jaroslav Halák (Washington) odchytal celý zápas, mal 38 úspešných zákrokov a dostal 3 góly

Detroit – Edmonton 2:1 po sam. nájazdoch (1:0, 0:0, 0:1 – 0:0, 1:0) – Tomáš Tatar (Detroit) 0+1 a premenil aj rozhodujúci samostatný nájazd

Florida – New Jersey 5:3 (1:1, 1:2, 3:0)

Chicago – Nashville 2:3 (1:2, 0:0, 1:1)

Winnipeg – New York Rangers 2:4 (2:2, 0:1, 0:1)

Dallas – Calgary 3:4 po sam. nájazdoch (0:0, 3:1, 0:2 – 0:0, 0:1)

Colorado – Anaheim 4:6 (1:0, 3:6, 0:0)

Viac k osobe Jaromír JágrJaroslav HalákJevgenij NabokovJoe ThorntonĽubomír VišňovskýMartin HavlátMartin MarinčinMichal HandzušOndřej PavelecRoberto LuongoTomáš Tatar