Tomáš Tatar
Tomáš Tatar (útočník) - dátum a miesto narodenia: 1. decembra 1990 v Ilave, súčasný klub: Detroit Red Wings (USA/NHL), štarty v reprezentácii/góly: 30/6, predchádzajúce účasti na ZOH: - Foto: SITA/AP

MONTREAL 27. februára (WEBNOVINY) – Slovenského hokejistu Tomáša Tatara z Detroitu vyhlásili v stredajšom zápase zámorskej NHL na ľade Montrealu za druhú hviezdu. Pri výhre Red Wings 2:1 po predĺžení síce nebodoval, ale prezentoval sa kvalitným výkonom. Na ľade strávil 17:22 min, počas ktorých štyrikrát ohrozil Petra Budaja v bránke Montrealu.

V predĺžení putoval na trestnú lavicu za hákovanie P.K. Subbana, ktorý pád prifilmoval a rovnako dostal dvojminútový trest. O výhre Detroitu rozhodol v čase 64:32 min pätnástym gólom v sezóne Gustav Nyquist, ktorý sa najlepšie zorientoval pred bránkou po strele Dannyho DeKeysera a teči Johana Franzéna.

„S blížiacim sa play-off je toto cesta, ako musíme hrať hokej a dávať góly. Puk je potrebné sledovať až do konca a ísť po ňom,“ povedal autor dvoch asistencií Johan Franzén, ktorý sa do zostavy Detroitu vrátil po otrase mozgu. Od 15. decembra minulého roku absolvoval do stredy len jeden duel, po ktorom sa u neho opäť objavili pootrasové symptómy, a preto vynechal aj ZOH 2014 v Soči.

Budaj sa postavil do bránky

Banskobystričan Budaj mal v zápase 28 úspešných zákrokov. Raz ho ohrozil aj Tomáš Jurčo. Detroit mohol vyhrať už v riadnom hracom čase, domáci Brian Gionta sa presadil 29 sekúnd pred jeho uplynutím. Pre Detroit to bol trojtisíci zápas u súperov v NHL, dosiahol v ňom 1086. víťazstvo.

Buffalo vyhralo aj druhý domáci zápas po olympijskej prestávke. Boston ešte 43 sekúnd pred koncom III. tretiny viedol 4:3, ale potom vyrovnal Matt Moulson a v 22. sekunde predĺženia rozhodol o výhre Sabres Matt D´Agostini.

Zdeno Chára ohrozoval bránku

Zdeno Chára strelil v drese Bruins štrnásty gól v sezóne, keď sa presadil vďaka dôrazu pred bránkou v presilovej hre. V stretnutí odohral 24 minút a päťkrát ohrozil domácu bránku.

Chara

D´Agostini využil svoju rýchlosť, na útočnej modrej čiare „predskočil“ Cháru, puk si prehodil z forhendu na bekhend a zasunul ho za Chada Johnsona. „Chára o mne pravdepodobne vôbec nevedel. Myslel si, že má dostatok času na zisk puku a rozohrávku,“ povedal po zápase D´Agostini.

Po prestávke predviedli výborný ofenzívny výkon hráči Los Angeles a na ľade Colorada vyhrali 6:4. Domácim nestačilo vedenie 4:2, od 36. min sa už nepresadili. Z dvoch presných zásahov (vrátane víťazného) a asistencie sa tešil Slovinec Anže Kopitar. „Hrali sme dobre, no aj tak sme prehrávali o dva góly. Získali sme však dva body a nebolo to práve najľahšie víťazstvo,“ poznamenal po súboji A. Kopitar.

Halák v bránke dominoval

Kým v Denveri videli diváci až desať gólov, vo Vancouveri len jediný. Jaroslava Haláka v bránke St. Louis prekonal z hráčov Canucks iba Jannik Hansen, domácim to však stačilo na výhru 1:0. Halák mal 34 úspešných zákrokov, Eddie Läck v bránke súpera rovných 20.

„Cítil som sa dobre počas celých šesťdesiatich minút. Nedali sme gól a to rozhodlo. Snažil som sa odovzdať na ľade maximum a dať chlapcom šancu na víťazstvo. Rád by som vrátil gól Hansena späť, ale nedá sa to,“ povedal po zápase Halák. Dánsky krídelník ho prekonal strelou švihom z pravého kruhu, keď do útočného pásma vnikol v 52. min pomedzi dvojicu brániacich hráčov súpera.

Výsledky stredajších stretnutí zámorskej hokejovej NHL:

Buffalo – Boston 5:4 po predĺžení (1:1, 2:2, 1:1 – 1:0)

Góly: 4. Girgensons (Flynn, McBain), 27. Myers (Hodgson, Ehrhoff), 30. Flynn (Leino, McBain), 60. Moulson (Girgensons, Leino), 61. D´Agostini – 11. Kelly (Söderberg, Bartkowski), 32. CHÁRA (Lucic, Krug), 38. Marchand (R. Smith), 50. Lucic (Krug, Iginla)

Zdeno Chára (Boston) odohral 24:09 min, strelil 1 gól, mal 5 striel, 1 mínusový bod.

Montreal – Detroit 1:2 po predĺžení (0:1, 0:0, 1:0 – 0:1)

Góly:60. B. Gionta (Briere, A. Markov) – 15. Bertuzzi (Franzén, Alfredsson), 65. Nyquist (Franzén, Dekeyser)

Peter Budaj (Montreal) mal 28 úspešných zákrokov, Tomáš Tatar odohral 17:22 min, mal 4 strely, 1 mínusový bod, 2 trestné minúty a vyhlásili ho za druhú hviezdu zápasu, Tomáš Jurčo (obaja Detroit) odohral 14:17 min, mal 1 strelu a 1 mínusový bod.

Colorado – Los Angeles 4:6 (2:1, 2:3, 0:2)

Góly: 12. R. O´Reilly (Holden, J. McGinn), 17. Parenteau (Duchene), 29. J. McGinn (R. O´Reilly, Duchene), 36. Benoit (MacKinnon, P. Stastny) – 6. Regehr (Kopitar, Toffoli), 21. Stoll (D. Brown, D. King), 37. Kopitar (Justin Williams, Vojnov), 39. J. Carter (M. Richards, M. Greene), 44. Kopitar (J. Carter, Toffoli), 60. Justin Williams (Doughty)

Vancouver – St. Louis 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)

Gól: 52. Hansen (Sestito)