NHL
Pästný súboj Zacha Silla (38) z Pittsburghu Penguins s útočníkom Philadelphie Flyers Michaelom Rafflom počas utorňajšieho zápasu NHL. Philadelphia, 20. január 2015. Foto: SITA/AP

NEW YORK 21. januára (WEBNOVINY) – Slovenskí hokejisti Marián Hossa, Tomáš Tatar a Zdeno Chára sa tešili z víťazstiev svojich tímov v utorkových zápasoch zámorskej NHL. Ani jeden z nich nebodoval.

Kane strelil svoj 200. gól v NHL

Chicago Mariána Hossu si poradilo 6:1 s Arizonou a potešilo trénera Joela Quennevilla v jeho 500. zápase na lavičke tímu. Útočník Patrick Kane dal svoj 200. gól v NHL. Dvakrát trafil Andrew Shaw. Marián Hossa vyslal na bránku Mika Smitha šesť striel, ale nepresadil sa.

„Jedno striedanie pred mojím gólom som vravel Patrickovi Sharpovi, že asistoval pri mojom prvom aj stom góle v NHL a nebolo by zlé, keby mi prihral aj na dvojstý. Keď sa to potom stalo, schuti sme sa na tom zasmiali,“ priznal pred médiami šťastný strelec Patrick Kane. Blackhawks teraz čaká sedem zápasov na ľadoch súperov. Arizona prehrala šiestykrát v rade.

Nájazdovú lotériu v Detroite rozhodol Daciuk

Kapitán Bostonu Zdeno Chára bol s vyše 24 minútami najvyťaženejším hráčom súboja s Dallasom, ktorý Bruins vyhrali na ľade súpera 3:1. Veľmi dobrý výkon podal brankár Tuukka Rask, ktorý zastavil 36 pukov domácich. Center Dallasu Vernon Fiddler si 700. zápas v kariére osladil gólom, ale žiadny zo spoluhráčov sa k nemu strelecky nepridal. „Odviedli sme dobrú prácu, zblokovali veľa pukov. Šancí na oboch stranách bolo dosť, mohli sme pridať aj viac gólov,“ konštatoval brankár Bostonu Tuukka Rask.

Detroit viedol nad Minnesotou už 4:1, ale v tretej dvadsaťminútovke český brankár Petr Mrázek trikrát inkasoval a Red Wings sa mohli tešiť z dvojbodového zisku až vďaka samostatným nájazdom. Švédska hviezda Henrik Zetterberg nazbieral tri asistencie, nájazdovú lotériu rozhodol Pavel Daciuk. Tomáš Tatar prerušil sériu piatich duelov s minimálne bodom, proti Minnesote zaznamenal jednu strelu. „Nechceli sme vyhrať týmto spôsobom, ale v riadnom hracom čase. Na druhej strane v nájazdovej lotérii nebývame príliš úspešní, preto aj takéto bonusové dva body veľmi tešia,“ vravel švédsky útočník Detroitu Gustav Nyquist, autor gólu a asistencie.

Pensylvánske derby bolo poriadne ostré

Pensylvánske derby medzi Philadelphiou a Pittsburghom bolo poriadne ostré, diváci okrem víťazstva Flyers 3:2 po predĺžení videli viaceré pästné súboje. Štyri bitky v druhej tretine priniesli dovedna 66 trestných minút. Zápas rozhodol presilovkovým gólom v predĺžení domáci kapitán Claude Giroux. Padol po dorážke strely Jakuba Voráčka, ktorý asistenciou potvrdil líderskú pozíciu v kanadskom bodovaní celej súťaže. Český útočník má na konte 56 bodov, o štyri viac ako druhý Tyler Seguin z Dallasu. Giroux je piaty (51).

„Proti Pittsburghu je to vždy veľmi emotívne. Aj v tomto zápase sa iskrilo a nebola núdza o tvrdé zákroky. Ak aj za týchto okolností vieme nájsť cestu k víťazstvu, je to len dobré. Osemdesiatdva zápasov sa však nedá odohrať týmto spôsobom,“ uviedol Voráček, ktorý nazbieral 17 trestných minút. Rovnako dlho sedel na trestnej lavici bitkár Flyers Zach Rinaldo, ktorý v prvej tretine tvrdým narazením o mantinel zranil jedného z kľúčových obrancov Penguins Krisa Letanga.

Hokejisti Edmontonu vyhrali dva za sebou idúce zápasy

Hokejisti Edmontonu prvý raz od novembra vyhrali dva za sebou idúce zápasy. V sobotu triumfovali na ľade Floridy po nájazdoch (3:2) a rovnaký kúsok predviedli v utorok vo Washingtone (5:4). Ešte v 55. min prehrávali Oilers 2:4, ale góly Teddyho Purcella a Ryana Nugenta-Hopkinsa dostali duel do predĺženia a napokon aj nájazdov, ktoré rozhodol presný zásah Purcella. Capitals nepomohli ani dva góly kanoniera Alexa Ovečkina.

Rus je s 27 gólmi už tesne za najlepšími strelcami súťaže Tylerom Seguinom a Rick Nashom s 28 zásahmi. Zaujímavosťou zápasu bolo, že Ovečkin presilovkovým gólom na 2:0 v 14. min zničil kameru snímajúcu strelecké pokusy hráčov priamo z bránky. „Musíme si z tohto zápasu vziať len pozitívne veci. Bolo to víťazstvo nášho charakteru. Naši hráči sa vzopreli, ale treba toho ešte veľa zlepšiť, napríklad presilové hry,“ vyhlásil tréner Edmontonu Todd Nelson pre server NHL.

Výsledky utorkových stretnutí zámorskej hokejovej NHL:

Washington – Edmonton 4:5 po sam. nájazdoch (3:1, 0:1, 1:2 – 0:0, 0:1)

Góly: 2. Ovečkin (Burakovsky, M. Green), 14. Ovečkin (M. Green, Johansson), 18. Beagle (Carlson, T. Wilson), 47. Nicklas Bäckström (Carlson, Burakovsky) – 15. D. Roy (Jakupov, Klefbom), 40. Nikitin (J. Schultz, Nugent-Hopkins), 56. Purcell (Lander, Fraser), 59. Nugent-Hopkins (Pouliot, Eberle), rozhodujúci sam. nájazd: Purcell

New York Rangers – Ottawa 3:2 po predĺžení (0:0, 1:2, 1:0 – 1:0)

Góly: 30. Hayes (Girardi, Hagelin), 43. Kreider (M. Staal, St. Louis), 63. Hagelin (Stepan, McDonagh) – 34. E. Karlsson (Turris, Stone), 35. M. Michálek (Chiasson, Zibanejad)

Detroit – Minnesota 5:4 po sam. nájazdoch (2:1, 2:0, 0:3 – 0:0, 1:0)

Góly: 10. Pulkkinen (Weiss, B. Smith), 15. J. Ericsson (Nyquist, Zetterberg), 24. Nyquist (N. Kronwall, Zetterberg), 28. Ouellet (Zetterberg, Abdelkader), rozhodujúci sam. nájazd: Daciuk – 14. M. Koivu (R. Suter), 47. Parise (Pominville, Vanek), 51. Vanek (R. Suter, R. Carter), 54. Parise

Tomáš Tatar (Detroit) odohral 17:57 min, 0+0, 1 strela

Montreal – Nashville 2:1 po predĺžení (0:0, 0:1, 1:0 – 1:0)

Góly: 43. Galchenyuk (Subban, Desharnais), 65. Subban (A. Markov, Galchenyuk) – 33. Ribeiro (S. Jones, F. Forsberg)

Tampa Bay – Vancouver 4:1 (0:0, 1:0, 3:1)

Góly: 34. V. Filppula (Stamkos, Callahan), 41. Killorn (Hedman, V. Filppula), 45. Boyle (Connolly, Morrow), 58. Killorn (Paquette, Hedman) – 49. Corrado (Burrows, Higgins)

Philadelphia – Pittsburgh 3:2 po predĺžení (1:0, 0:1, 1:1 – 1:0)

Góly: 14. L. Schenn, 45. Vandevelde (Del Zotto, Lecavalier), 64. Giroux (Voráček, Streit) – 23. Kunitz, 43. Bennett (Malkin, Spaling)

Dallas – Boston 1:3 (0:0, 1:2, 0:1)

Góly: 27. Fiddler (Spezza, Demers) – 35. L. Eriksson (Söderberg, Kelly), 39. G. Campbell (Cunningham, Hamilton), 48. Hamilton (R. Smith)

Zdeno Chára (Boston) odohral 24:19 min, 0+0, +2

Chicago – Arizona 6:1 (2:0, 3:1, 1:0)

Góly: 7. Toews (P. Kane, Sharp), 13. Shaw (Teravainen, Bickell), 24. P. Kane (B. Richards, Sharp), 30. Teräväinen (Bickell, Hjalmarsson), 40. Shaw (Keith), 55. Rundblad (P. Kane, B. Richards) – 38. Lessio (Gagner, Yandle)

Marián Hossa (Chicago) odohral 15:22 min, 0+0, 6 striel, -1

Viac k osobe Claude GirouxHenrik ZetterbergMarián HossaNicklas BäckströmPatrick KanePavel DaciukTomáš TatarTuukka RaskZdeno Chára