Víťazom volieb v Škótsku je Sturgeonovej strana, nacionalistom však k majorite chýba jedno kreslo

Nicola Sturgeonová, voľby
Líderka SNP, škótska prvá ministerka Nicola Sturgeonová (v strede), Neil Gray,(vľavo) a Anum Qaisar-Javed (vpravo). Foto: SITA/AP

Škótska národná strana (SNP) zvíťazila v sobotňajších voľbách do škótskeho parlamentu. Ide už o štvrté volebné víťazstvo strany, ktorá vyhlásila, že bude presadzovať ďalšie referendum o nezávislosti Škótska, hoci jej k väčšine chýba jedno kreslo.

Konečné výsledky štvrtkového hlasovania ukázali, že SNP získala 64 zo 129 kresiel škótskeho parlamentu.

Londýnskym starostom je opäť Khan

K ďalším výsledkom regionálnych volieb vo Veľkej Británii patrí víťazstvo Labouristickej strany vo voľbách do waleského parlamentu. Okrem toho labouristu Sadiqa Khana opätovne zvolili za londýnskeho starostu.

Pokračuje zrátavanie hlasov v miestnych voľbách v Anglicku, pričom doteraz sú výsledky osobitne dobré pre Konzervatívnu stranu premiéra Borisa Johnsona. Voľbami s najväčšími implikáciami pre Spojené kráľovstvo však boli voľby v Škótsku, keďže by mohli otvoriť cestu pre jeho samostatnosť.

Priority Škótskej národnej strany

Líderka SNP, škótska prvá ministerka Nicola Sturgeonová, uviedla, že bezprostrednou prioritou bude navigovanie Škótska počas pandémie koronavírusu, ale legitimita referenda o nezávislosti Škótska podľa nej stále trvá.

Posledné slovo v otázke, či sa ďalšie referendum povolí alebo nie, bude mať britský premiér Boris Johnson, ktorý ďalší plebiscit odmieta.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris JohnsonNicola SturgeonováSadiq Khan
Firmy a inštitúcie Labouristická strana