Vláda Borisa Johnsona má problém, v parlamente je v prevahe už iba o jeden hlas

Boris Johnson, britský premiér
Britský premiér Boris Johnson. Foto: archívne, SITA/AP.

Britská Konzervatívna strana premiéra Borisa Johnsona prehrala štvrtkové doplňovacie voľby, v ktorých si obyvatelia waleského volebného obvodu Brecon and Radnorshire vyberali svojho zástupcu do Dolnej snemovne britského parlamentu.

Ťažké obdobie pred brexitom

Znamená to, že vláda má v parlamente v ťažkom období pred brexitom prevahu už iba jediného hlasu.

So 43-percentnou podporou voľby vyhrala kandidátka opozičných Liberálnych demokratov Jane Dodds. Jej hlavný protikandidát z Konzervatívnej strany Chris Davies získal 39 percent hlasov. Davies sa snažil udržať si mandát po tom, ako ho usvedčili a pokutovali za spreneveru.

Výsledky volieb môžu znamenať problémy pre vládu pri hlasovaniach v parlamente, pričom už zároveň zostávajú iba menej ako tri mesiace do brexitu.

Konzervatívci sa musia spoliehať na DUP

Johnson sa stal britským premiérom iba minulý týždeň a prisľúbil, že krajinu vyvedie z Európskej únie do 31. októbra, či už s dohodou, ktorú s Bruselom vyrokovala jeho predchodkyňa v premiérskom kresle Theresa Mayová, alebo bez nej.

Parlament však v minulosti hlasoval proti tomu, aby krajina odišla z únie bez dohody a je pravdepodobné, že sa o to pokúsi znova.

Konzervatívci nemajú v Dolnej snemovni väčšinu a musia sa spoliehať na desať hlasov severoírskej Demokratickej unionistickej strany (DUP). Vládna koalícia má tak po strate mandátu za Brecon and Radnorshire s 320 poslancami z celkových 639 prevahu už iba jediného hlasu.

Znamená to, že Johnsonova vláda môže mať problém presadiť akúkoľvek legislatívu a je zraniteľná voči hlasovaniu o nedôvere, čo môže viesť k predčasným parlamentným voľbám.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris JohnsonTheresa Mayová