Vláda podporí prvovýrobcov mlieka, peniaze pôjdu na zber dát

Krava kravy
Foto: ilustračné, SITA/Martin Havran

BRATISLAVA 13. júla (WebNoviny.sk) – Rozhodnutie Vlády SR finančne podporiť prvovýrobcov mlieka sumou 33 miliónov eur na základe vybraných ukazovateľov hodnotí Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO) pozitívne. „Vítame aktívny prístup vlády SR na udržanie chovov a zamestnanosti, lebo pomôže preklenúť súčasnú nepriaznivú situáciu, do ktorej sa prvovýrobcovia mlieka na Slovensku dostali najmä vinou krízy na trhu s mliekom a ktorá nikomu, vrátane obchodníkov, neprospieva,“ uviedla v stredu v stanovisku predsedníčka SAMO Katarína Fašiangová.

Upozornila tiež, že obchodné reťazce združené v SAMO investujú do podpory predaja slovenských produktov, vrátane mliečnych, značné finančné prostriedky. Podľa Fašiangovej sú však limitovaní záujmom spotrebiteľov, z ktorých iba menšia časť ich kupuje cieľavedome, pričom u väčšej časti stále rozhoduje pomer cena-kvalita.

Sme najslabšími spotrebiteľmi

Navyše, slovenskí zákazníci patria podľa zástupkyne SAMO dlhodobo medzi najslabších spotrebiteľov mliečnych výrobkov v EÚ. Kým priemerná spotreba mlieka na Slovensku na osobu je iba 165,3 kilogramu (kg) za rok, teda asi 0,4 litra mlieka denne, v západoeurópskych krajinách je to priemerne 300 kg, v Nórsku 332 kg, vo Fínsku dokonca 384 kg na osobu a rok.

Členovia SAMO preto veria, že finančná podpora mliečnych fariem bude viesť aj k zvyšovaniu miery inovácií a ich cenovej i kvalitatívnej konkurencieschopnosti, aby oslovili slovenských zákazníkov a pomohli tak obchodu podporovať predaj slovenských mliečnych výrobkov.

Peniaze za informácie

Štát podporí slovenských chovateľov dojníc sumou 33 miliónov eur. Ministerstvo financií vyčlení na pomoc 30 miliónov eur a ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka poskytne tri milióny eur. Peniaze však nebudú smerovať priamo na produkciu mlieka, lebo by sa to považovalo za nedovolenú štátnu pomoc.

„Chceme tieto peniaze dať slovenským poľnohospodárom bez určenia špeciálneho účelu. Chceme zaplatiť poľnohospodárom za cenné údaje, ktoré nám budú posielať. Potom je na poľnohospodároch, akým spôsobom tieto peniaze použijú,“ vysvetlil začiatkom júla predseda vlády Robert Fico. Prvovýrobcovia by mali štátne financie použiť na zber dát, ktoré bude ministerstvo neskôr analyzovať cez štátny podnik Plemenárske služby SR.

SAMO združuje spoločnosti obchodu, ktoré na Slovensku v súčasnosti prevádzkujú 475 maloobchodných a 6 veľkoobchodných prevádzok. Členovia SAMO od začiatku svojho pôsobenia na slovenskom trhu doteraz preinvestovali spolu viac ako 2,8 miliardy eur, bez úľav v rámci štátnej pomoci. V súčasnosti spolu zamestnávajú viac ako 24-tisíc ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert Fico
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRVláda SR