Aktualizované: Vláda schválila vyslanie slovenských vojakov do Pobaltia, budú súčasťou obrannej stratégie NATO

Vojaci
Foto: ilustračné, SITA/OS SR.
  • aktualizované 25. apríla 11:19

BRATISLAVA 25. apríla (WebNoviny.sk) – Vláda SR na stredajšom rokovaní odobrila vyslanie slovenských vojakov do Litvy, Lotyšska, Estónska a Poľska v rámci kolektívnej obrannej stratégie Severoatlantickej aliancie (NATO).

Aspekt odstrašenia schválený vo Walese

Návrh predložilo Ministerstvo obrany SR spoločne s Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR s tým, že Slovenská republika pošle do týchto krajín približne 152 vojakov.

Ako sa uvádza v predloženom materiáli, súčasťou obrannej stratégie NATO je aj takzvaný aspekt odstrašenia, ktorý bol schválený na summite vo Walese ešte v roku 2014. Jeho cieľom je zabezpečiť pripravenosť aliancie reagovať rýchlo a účinne na prípadné bezpečnostné hrozby.

Do oblasti aj slovenská technika

Najzásadnejším rozhodnutím podľa schváleného dokumentu v oblasti posilnenia kolektívnej obrany bolo schválenie Posilnenej predsunutej prítomnosti NATO v Poľsku, Litve, Lotyšsku a Estónsku formou rozmiestnenia jednej mnohonárodnej práporovej skupiny v každom z uvedených štátov.

Ozbrojené sily SR do oblasti okrem vojakov vyšlú aj do 36 kusov kolesovej armádnej techniky, do 17 kusov pásovej techniky, do 354 ručných zbraní, dve odpaľovacie zariadenia, dva granátomety, jeden mínomet a muníciu potrebnú na výcvik či vytvorenie potrebných zásob.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Most-HídNATO Organizácia Severoatlantickej zmluvyOzbrojené sily Slovenskej republikyVláda SR