Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fico
Foto: Ilustračné foto SITA/Michal Burza
26. 04. 2010 13:16 Aktuálne správy od Webnoviny.skSITA Diskusia

Vláda schválila novelu zákona o štátnych symboloch

BRATISLAVA 26. apríla (WEBNOVINY) – Zákon na podporu vlastenectva z dielne SNS s najväčšou pravdepodobnosťou nahradí novela zákona o štátnych symboloch. Právnu normu predložil premiér Robert Fico, vláda ju dnes schválila a do parlamentu by mala ísť v skrátenom legislatívnom konaní v utorok.

Štátne školy by po novom mala umiestniť na vhodnom mieste štátnu zástavu, text štátnej hymny a preambulu Ústavy SR. SNS chcela, aby tieto symboly boli v každej učebni. Štátna zástava a preambula ústavy bude aj v miestnostiach, v ktorých zasadajú obecné, miestne a mestské zastupiteľstvá alebo zastupiteľstvá samosprávnych krajov.

Štátna hymna by sa mala povinne hrať pred začiatkom rokovaní Národnej rady SR, vlády a pred zasadnutím samosprávnych zastupiteľstiev. Štátne školy budú hrať hymnu na začiatku a konci školského roka. Návrh SNS, ktorý vrátil prezident na opätovné prerokovanie poslancom, počítal s tým, že štátna hymna otvorí vyučovanie každý pondelok.

Štátni zamestnanci oproti návrhu SNS nebudú musieť skladať sľub vernosti republike pri nástupe do funkcie. Vypadáva povinnosť hrania hymny pred športovými podujatiami organizovanými národnými športovými zväzmi, text vládneho zákona hovorí o tom, že štátna hymna sa bude hrať pred začiatkom významných športových podujatí. Identicky ako pri zákone na podporu vlastenectva Slovenská televízia a Slovenský rozhlas budú každý deň medzi 23:30 a 00:30 hrávať štátnu hymnu. Účinnosť nových pravidiel navrhuje predseda vlády od začiatku školského roka 2010/11.

Podľa rokovacieho poriadku inštitút skráteného legislatívneho konania môže parlament využiť „za mimoriadnych okolností, keď môže dôjsť k ohrozeniu základných ľudských práv a slobôd alebo bezpečnosti alebo ak hrozia štátu značné hospodárske škody.“ O skrátenom legislatívnom konaní môže národná rada rozhodnúť aj vtedy, ak si rozhodnutie Rady bezpečnosti Organizácie Spojených národov o akciách na zabezpečenie medzinárodného mieru a bezpečnosti vydané podľa čl. 41 Charty Organizácie Spojených národov vyžaduje neodkladné prijatie zákona.

SITA

Odporúčané články

Chystá sa protest proti vlasteneckému zákonu Vlastenecký zákon možno neuspeje

Neprehliadnite

Smer-SD sa po vražde Kuciaka neuchádzal o podporu kotlebovcov, pracoval len s dvomi variantmi Miera nezamestnanosti zostala pod hranicou päť percent, podľa Richtera nenastáva kríza Beňová pochybuje o kontaktoch Mariana K. na politikov, progresívcov komunikácia z Threemy neprekvapila Muža privalil valec na skládke odpadov, zomrel na mieste Aktualizované: Johnson opäť žiada Európsku úniu o otvorenie rokovaní o brexite, chce zrušiť írsku poistku

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X