Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Voda pitna
Foto: ilustračné, SITA/Diana Černáková
2. júla 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Vláda ukradla vzduch a slnko, na rade je voda, tvrdí Hraško

BRATISLAVA 2. júla (WEBNOVINY) – Celú stredu poslanci diskutovali o novele vodného zákona, ktorú do parlamentu predložilo ministerstvo životného prostredia.

Do rozpravy je prihlásených ešte deväť zákonodarcov, pokračovať budú vo štvrtok. Právna norma okrem iného zavádza pravidlo, že preprava a prevoz vody mimo územia Slovenska má podliehať povoleniu štátu. Taktiež stanovuje lehoty na odber povrchových a podzemných vôd na desať rokov, čím sa má rozšíriť priestor na ochranu a spravodlivé rozdeľovanie vody.

Opoziční zákonodarcovia vláde vyčítali, že návrh otvára priestor na privatizáciu obchodu s vodou do zahraničia za nejasných podmienok, pričom štát sa vzdá kontroly nad touto strategickou surovinou.

Hraško chce relevantnú štúdiu

Minister životného prostredia Peter Žiga by mal podľa poslanca NR SR Igora Hraška (OĽaNO) stiahnuť novelu vodného zákona a pripraviť zákon, ktorý ochráni pitnú vodu. Ako povedal Hraško, vláda ukradla vzduch, slnko a teraz sa chystá vodu. „Chce nám ukradnúť naše základné ľudské právo. My ho budeme brániť všetkými dostupnými prostriedkami,“ vyhlásil s tým, že ak to nepôjde v parlamente, tak sú aj iné prostriedky.

Obrazom: Ľudia protestovali proti predaju vody

Hraško chce relevantnú „štúdiu potrieb a možností vody na Slovensku“. Upozornil, že je globálne otepľovanie a v niektorých krajinách sa už k vode ľudia nedostanú. „Prečo ju chceme vyvážať? Budeme chrániť a brániť našu vodu! Minister nevie povedať, aké sú zásoby pitnej vody, ale chce prideľovať prebytky podnikavcom. Voda nie je tovar, ale dedičstvo, ktoré treba brániť,“ zdôraznil Hraško.

Poslanec zároveň upozornil, že podnikatelia sa môžu napojiť priamo na prameň a nemajú stanovené žiadne kvóty, koľko jej môžu odobrať. Podľa neho v obchodoch neplatíme pri kúpe minerálnych vôd za vodu, ale za jej balenie.

S novelou nesúhlasia ani „figeľovci“

S novelou zákona o vodách zásadne nesúhlasí ani Kresťanskodemokratické hnutie (KDH). Ako povedal v stredu poslanec hnutia Peter Muránsky, ministerstvo životného prostredia produkuje sporné legislatívne normy. Minulý mesiac to bol zákon o pôde, teraz o vode a pripravuje sa zákon o odpade.

„Novela zákona o vodách je potrebná, pretože ochrana vody je nevyhnutná, ale pod rúškom transformácie európskych noriem sa objavuje možnosť predaja vody do zahraničia,“ upozornil Muránsky.

Minister podľa neho argumentuje tým, že regulácia dnes neexistuje, na druhej strane však zákon hovorí o preprave potrubím do zahraničia a vydávaní licencií na takúto prepravu i koľko bude stáť kubický meter. „Vychádza mi, že ministerstvo v budúcnosti s takýmto obchodom počíta. Voda by nemala byť predmetom obchodovania,“ zdôraznil.

Ďalšou veľmi spornou súčasťou zákona je podľa Muránskeho aj súvisiaca vyhláška, ktorá zavádza poplatok 20 centov za liter pri minerálnych vodách. „Bude to znamenať výrazný nárast cien slovenských minerálnych vôd. Ľudia tak budú nútení kupovať si minerálne vody z Rakúska alebo Českej republiky. Takéto znenie vyhlášky je absolútne neprijateľné a likvidačné,“ doplnil Muránsky.

Koncepcia KDH v oblasti vodárenstva bola súčasťou už štyroch volebných programov s dôrazom na ochranu vôd Žitného ostrova. „Nikdy sa voda nesmie stať obchodnou komoditou, tovarom, pretože je základnou zložkou životného prostredia, predpokladom života na zemi,“ povedal expert KDH pre životné prostredie Peter Stanko.

V týchto dňoch sa spustil proces prípravy výstavby vodnej nádrže Tichý Potok pri Sabinove. „Ja ako starostka obce Tichý Potok som prekvapená, že štát ide predávať pitnú vodu a v našej obci už 40 rokov plánuje výstavbu veľkého vodného diela, ktorým chce zásobovať oblasť Košíc a Prešova,“ povedala starostka obce Tichý Potok Ľubica Džugánová. „Zásadne nesúhlasíme so spustením tejto výstavby, ktorá bude mať negatívny dopad na región,“ dodala starostka.

Žigu vyzval na zmeny aj Pavol Zajac

Na zmeny v zákone.vyzval ministra aj predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Zajac. „Vyzývam ministra Petra Žigu, aby stiahol sporné časti zákona, ktoré umožnia vývoz pitnej vody do zahraničia, a nariadenie, ktoré spoplatňujú čerpanie minerálnych a liečivých vôd. Takisto vyzývam na zastavenie aktivít súvisiacich s prípravou výstavby vodnej nádrže Tichý Potok,“ dodal

Právna norma predložená ministrom životného prostredia Petrom Žigom okrem iného zavádza pravidlo, že preprava a prevoz vody mimo územia Slovenska má podliehať povoleniu štátu. Taktiež stanovuje lehoty na odber povrchových a podzemných vôd na desať rokov, čím sa má rozšíriť priestor na ochranu a spravodlivé rozdeľovanie vody.

Vláda vraj novelou zakáže vývoz vody

Vláda podľa ministra životného prostredia Petra Žigu novelou vodného zákona nejde privatizovať obchod s vodou, ale naopak, v parlamente diskutovaná právna norma vláde umožní zakázať vývoz vody za hranice Slovenska.

„Chceme vodu chrániť ako strategickú surovinu obyvateľov Slovenska, chceme ju uchrániť pre ďalšie generácie a chceme zamedziť tomu, aby bola exportovaná do zahraničia,“ povedal v stredu novinárom Žiga. Terajšia legislatíva podľa jeho slov umožňuje vyviezť vodu za hranice „bez toho, aby o tom Slovensko vedelo“. „Vláda ide zakázať vývoz vody. Pýtam sa, v koho mene hovoria opoziční poslanci, ak chcú zo zákona vypustiť ustanovenia, podľa ktorých vláda bude môcť vývoz vody zakázať,“ konštatoval šéf envirorezortu.

Žiga zdôraznil, že vláda ako prvá v histórii Slovenska definovala vodu ako strategickú surovinu. Vysvetlil, že dnes o ťažbe a predaji vody rozhoduje úrad a po splnení formálnych kritérií povolenie dostane hocikto, aj zahraničný občan. Zároveň ak niekto žiada o predaj vody do zahraničia, štátny orgán nemá oporu v zákone mu povolenie nevydať.

Odporúčané články

Schôdzu parlamentu ukončila diskusia o malej rómskej reforme Do parlamentných lavíc zasadli náhradníci za europoslancov

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...