Vláda zhodnotila ZOH v Pojngčangu, pre Slovensko bola najúspešnejšia v histórii

Kuzminová
Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová počas brífingu po návrate zo ZOH 2018 v Pjongčangu, kde získala jednu zlatú a dve strieborné medaily. Bratislava, 23. február 2018. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA 11. júla (WebNoviny.sk) – Výsledky slovenských športovcov dosiahnuté na XXIII. zimných olympijských hrách v Pjongčangu 2018 (ZOH 2018) hodnotené podľa zisku medailí a neoficiálnych olympijských bodov boli v doterajšej histórii pre Slovensko najúspešnejšie.

Slovensko vďaka jednej zlatej a dvom strieborným medailám biatlonistky Anastasie Kuzminovej obsadilo v medailovej bilancii krajín 17. miesto. Píše sa to v informačnom materiáli ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu, ktorý vláda vzala na dnešnom rokovaní na vedomie.

Sedem umiestnení do 10. miesta

Slovenskí športovci zo 73 štartov vybojovali 23 umiestnení v prvej polovici štartového poľa, z toho sedem umiestnení bolo do 10. miesta a 11 umiestnení v prvej štvrtine štartového poľa. Anastasia Kuzminová po nie celkom vydarenom úvodnom šprinte na 7,5 km v individuálnych súťažiach postupne vybojovala striebornú medailu v stíhacích pretekoch na 10 km, striebornú medailu vo vytrvalostnej individuálnej súťaži na 15 km a zlatú medailu v súťaži s hromadným štartom na 12,5 km.

Veľmi blízko k zisku medaily bola aj Petra Vlhová v zjazdovom lyžovaní (5. miesto v alpskej kombinácii). Výborný výsledok dosiahla Paulína Fialková v individuálnej súťaži na 15 km v biatlone (5. miesto) ako aj štafeta žien v biatlone v zložení Paulína Fialková, Anastasia Kuzminová, Terézia Poliaková a Ivona Fialková (5. miesto). Veľmi cenné je aj 11. miesto Paulíny Fialkovej v šprinte na 7,5 km. Alpská lyžiarka Veronika Velez Zuzulová vyvinula napriek zraneniu maximálne úsilie, aby sa na ZOH 2018 vôbec zúčastnila a jej 17. miesto v slalome má okrem športovej aj vysokú morálnu hodnotu. V prvej štvrtine štartového poľa, a to na 24. mieste sa umiestnil Adam Žampa v slalome. Na hranici prvej štvrtiny štartového poľa sa umiestnil aj biatlonista Matej Kazár, keď v rýchlostných pretekoch na 10 km dobehol do cieľa na 22. mieste. Veľmi dobrý výkon na hranici osobného maxima predviedla a 14. miesto získala krasokorčuliarka Nicole Rajičová.

Náklady takmer dva milióny dolárov

Pekné 23. miesto v šprinte v behu na lyžiach dosiahol Peter Mlynár. Náznak dobrého umiestnenia, avšak bez dotiahnutia do úspešného výsledku, ukázal sánkar Jozef Ninis nádejným siedmym miestom v prvej jazde. Po chybe v druhej jazde a aj vzhľadom na nové pravidlo, keď neštartoval v poslednej štvrtej jazde, sa umiestnil až na konečnom 25. mieste. V tímovej súťaži v alpskom lyžovaní, ktorá mala v programe ZOH 2018 premiéru, najprv Petra Vlhová vyhrala nad nemeckou pretekárkou, podobne aj Adam Žampa. Andreas Žampa a Veronika Velez Zuzulová však proti súperom neuspeli a po nerozhodnom výsledku 2:2 postúpil do štvrťfinále nemecký tím. Hlavným cieľom hokejového tímu bol postup do štvrťfinále turnaja, ktorý sa však splniť nepodarilo,“ píše sa v predloženom materiáli.

Slovenský olympijský výbor (SOV) 16 mesiacov pred začiatkom ZOH 2018 prispieval na športovú prípravu z prostriedkov Olympijskej solidarity MOV (olympijské štipendium) 11 účastníkom mesačnou čiastkou 1 365 USD. SOV prispel z prostriedkov Olympijskej solidarity MOV miešanému tímu v curlingu. Zo štipendistov sa na ZOH 2018 zúčastnili siedmi športovci. Na športovú prípravu kandidátov štartu na ZOH 2018 prispel SOV za štvorročné obdobie viac ako 322 000 USD. Financovanie účasti výpravy SR na ZOH 2018 zabezpečovali prioritne dva zdroje, a to ministerstvo a SOV. Výdavky spojené s účasťou výpravy SR boli 1 863 241 eur, z toho prostriedky štátneho rozpočtu prostredníctvom rozpočtu ministerstva predstavovali 977 271 eur. V súlade so schválenými kritériami ministerstvo poskytlo športovcom a členom realizačných tímov odmeny vo výške 107 675 eur.

Slovenskí paralympionici najúspešnejší v alpskom lyžovaní

Slovenský paralympijský tím 2018 získal na XII. zimných paralympijských hrách (ZPH 2018) spolu 11 medailových umiestnení. V hodnotení krajín skončilo Slovensko na siedmom mieste a v súťažiach alpského lyžovania sa stalo najúspešnejšou krajinou. Jedenásť športovcov súťažilo v dvoch športoch, pomáhali im štyria navádzači a spolu s realizačnými tímami tvorilo výpravu SR 29 osôb. Na paralympijskom turnaji v curlingu sa zúčastnilo družstvo Slovenska v zložení Radoslav Ďuriš, Dušan Pitoňák, Monika Kunkelová, Imrich Lyocsa a Peter Zaťko. Družstvo v priebehu šiestich dní odohralo 11 zápasov. Zvíťazilo v štyroch zápasoch a prehru zaznamenalo v siedmich. Konečné deviate miesto je lepšie ako 11. miesto vo svetovom rebríčku, na základe ktorého postúpilo družstvo na ZPH 2018.

V rámci ZPH 2018 sa súťažilo v piatich disciplínach alpského lyžovania – zjazd, super G, super kombinácia, obrovský slalom a slalom. „Zisk 11 medailí znamenal, že sme skončili ako najúspešnejší tím medzi krajinami v alpskom lyžovaní. Skutočnosť, že sme boli úspešnejší ako krajiny s veľmi dobre prepracovaným systémom a programom budovania základne zjazdového lyžovania znevýhodnených pretekárov nás zaväzuje do budúcnosti nadviazať na dosiahnuté výsledky a pokračovať v tomto úspešnom trende aj v budúcom období a postupne začleňovať do ďalšieho tréningového procesu nových, mladých a veríme, že v blízkej dobe aj úspešných pretekárov,“ píše sa v materiáli.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adam ŽampaAnastasia KuzminováAndreas ŽampaIvona FialkováJozef NinisMatej KazárNicole RajičováPaulína FialkováPeter MlynárPetra VlhováTerézia Poliaková
Firmy a inštitúcie Vláda SR