Vlhová v Ofterschwangu siahala na pódium, Shiffrinová obhájila malý glóbus

Petra Vlhová
Slovenská zjazdárka Petra Vlhová počas slalomu v Ofterswangu. 10. marec 2018 Foto: SITA/AP

OFTERSCHWANG 10. marca (WebNoviny.sk) – Slovenka Petra Vlhová skončila štvrtá v predposlednom slalome vrcholiacej sezóny Svetového pohára v alpských lyžiarskych disciplínach v nemeckom Ofterschwangu. Od tretieho miesta Švédky Fridy Hansdotterovej ju v súčte oboch kôl delilo 15 stotín sekundy.

Dvadsaťdvaročnej Liptáčke po 1. kole patrila šiesta priečka, v druhom si siedmou najlepšou jazdou polepšila o dve pozície a vrátila sa na tretie miesto v celkovom priebežnom poradí Svetového pohára. Zverenka talianskeho trénera Livia Magoniho dostala v sumáre sobotňajších pretekov za seba Rakúšanky Katharinu Gallhuberovú a Bernadette Schildovú, ktoré boli po 1. kole pred ňou.

Vynikajúce druhé miesto

Vlhová je stále vynikajúco druhá v hodnotení slalomu, pred záverečným finálovým podujatím SP vo švédskom Aare má náskok 30 bodov pred Švajčiarkou Wendy Holdenerovou. Ak by sa Vlhovej podarilo udržať si druhú pozíciu v slalome vo Svetovom pohári aj po derniére v Aare, vyrovnala by tým historicky dva najlepšie slovenské výsledky v podaní Veroniky Velez-Zuzulovej z uplynulých dvoch sezón.

Víťazkou „jarného“ slalomu v Ofterschwangu sa stala Mikaela Shiffrinová o 9 stotín pred Holdenerovou. Američanka obhájila malý glóbus za sezónny triumf v najtočivejšej disciplíne. Je už jej piaty slalomový a celkovo s dvoma veľkými siedmy v nedlhej kariére, ktorá trvá vstupom do Svetového pohára od roku 2011.

Rebríček úspešnosti patrí Vonnovej

Stále ešte nie 23-ročná Shiffrinová zároveň pridala do bohatej jagavej zbierky 42. triumf v pretekoch o krištáľové glóbusy, 31. slalomový a jedenásty v tejto sezóne. Z historického hľadiska dostihla na piatom mieste Švédku Anju Pärsonovú, ktorá má rovnako na konte 42 víťazných pretekov vo Svetovom pohári. Na čele rebríčka úspešnosti je s 81 víťazstvami ďalšia fenomenálna Američanka Lindsey Vonnová.

„Wendy Holdenerová predviedla v druhom kole superjazdu, ale ja som presne vedela, čo mám robiť. Je to neuveriteľný deň, mám ďalší krištáľový glóbus. Cieľ mám splnený, ale na finále do Aare nepôjdem na dovolenku. Budem ako vždy motivovaná,“ cituje Shiffrinová portál laola1.at.

Rozlúčka Velez-Zuzulovej s kariérou

Prvé kolo slalomu v Ofterschwangu absolvovali ako svoju rozlúčku so súťažným lyžovaním dve veľké persóny tohto športu – Slovenka Veronika Velez-Zuzulová a Rakúšanka Michaela Kirchgasserová. Sú to víťazky dovedna ôsmich pretekov Svetového pohára a štyroch medailí z majstrovstiev sveta. Obe v exhibičnom tempe oblečené v kroji zlyžovali slalomový kopec bez prejazdu všetkými bránkami. Viackrát sa zastavili popri trati, aby sa poďakovali najbližším za dlhoročnú podporu vo svojom športovom raste.

„Pre mňa je toto veľmi smutný deň, lebo moja najvernejšia spolubývajúca z hotelových izieb sa rozhodla úre novú životnú dráhu,“ uviedla na adresu odchádzajúcej Kirchgasserovej jej krajanka Anna Veithová, ktorá jej gratulovala priamo v cieli po poslednej jazde.

Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní 

  • Ofterschwang (Nem.):

Slalom žien (1. + 2. kolo): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:49,10 min, 2. Wendy Holdenerová (Švaj.) +0,09 s, 3. Frida Hansdotterová (Švéd.) +0,72, 4. Petra Vlhová (SR) +0,87, 5. Katharina Gallhuberová +0,95 s, 6. Bernadette Schildová (obe Rak.) +1,15,…Veronika Velez-Zuzulová (obe SR) – v 1. kole predviedla exhibičnú jazdu, nebola klasifikovaná v cieli.

Celkové poradie vo Svetovom pohári (po 35 z 39 pretekov): 1. Mikaela Shiffrinová USA) 1673 bodov – istá víťazka veľkého glóbusu, 2. Wendy Holdenerová (Švaj.) 1050, 3. Petra Vlhová (SR) 864,4. Viktoria Rebensburgová (Nem.) 847, 5. Ragnhild Mowinckelová (Nór.) 815, 6. Tina Weiratherová (Licht.) 811,… 102. Veronika Velez-Zuzulová 22, 128. Barbara Kantorová (obe SR) 3

Poradie v hodnotení slalomu vo Svetovom pohári (po 11 z 12 pretekov): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 880 bodov – istá víťazka malého glóbusu, 2. Petra Vlhová (SR) 655, 3. Wendy Holdenerová (Švaj.) 625, 4. Frida Hansdotterová (Švéd.) 621, 5. Bernadette Schildová (Rak.) 418, 6. Nina Haverová-Lösethová (Nór.) 301, … 42. Veronika Velez-Zuzulová (SR) 22.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anna VeithováBarbara KantorováLindsey VonnováMikaela ShiffrinováPetra VlhováRagnhild MowinckelováVeronika Velez-ZuzulováViktoria RebensburgováWendy Holdenerová