Aktualizované: Vlhová s ďalším skvelým výsledkom vo Svetovom pohári, v Kronplatzi suverénny triumf Shiffrinovej

Petra Vlhová, Kronplatz
Slovenská lyžiarka Petra Vlhová počas prvého kola obrovského slalomu v Kronplatzi (15. január 2019). Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 15. januára 16:31

KRONPLATZ 15. januára (WebNoviny.sk) – Slovenská reprezentantka Petra Vlhová obsadila skvelé 4. miesto v utorkovom obrovskom slalome v talianskom Kronplatzi v rámci Svetového pohára alpských lyžiarok 2018/2019. Vlhová v súčte oboch kôl zaostala o 2,06 s za víťaznou Američankou Mikaelou Shiffrinovou.

Druhá skončila špecialistka na túto disciplínu, úradujúca a tiež dvojnásobná majsterka v obrovskom slalome, Francúzka Tessa Worleyová s mankom 1,21 s na víťazku. Tretia bola Talianka Marta Bassinová (+1,57).

Shiffrinová bola trochu nervózna

Shiffrinová si pripísala ôsmy triumf v obrovskom slalome vo Svetovom pohári v kariére a celkovo 53. v pretekoch o body do boja o krištáľové glóbusy.

V historickom rebríčku úspešnosti je fenomenálna Američanka medzi ženami stále štvrtá, ale už len dva triumfy ju delia od tretej Švajčiarky Vreni Schneiderovej s 55 víťazstvami. Na čele je Lindsey Vonnová s 82 triumfami.

„Bola som trochu nervózna, keďže vlani som v Kronplatzi vypadla. Teraz som pred pretekmi dobre potrénovala, vrátila som sa k správnej obrákovej terchnike a veľmi sa teším z tohto víťazstva. Veľmi musím pochváliť aj servis lyží, ktoré som mala,“ uviedla Mikaela Shiffrinová v prvom televíznom rozhovore po triumfe v Južnom Tirolsku.

Profilovo náročná trať

Zverenkyňa trénera Livia Magoniho Vlhová zatiaľ nedovŕšila métu desať pretekov na stupňoch víťazov v tejto súťažnej zime, sériu pódiových umiestnení v neprerušenom slede zastavila na čísle šesť. Napriek tomu bola skvelá, keď si pripísala druhý najlepší výsledok v obrovskom slalome v kariére hneď za senzačným víťazstvom z 28. decembra 2018 v rakúskom Semmeringu.

 „Presne takto sa na to treba pozerať. Od Semmeringu som podávala skvelé výkony, najmä v obrovskom slalome som sa posunula vpred. Sme radi, že som v tejto disciplíne už v žrebovanej elitnej sedmičke,“ povedala Vlhová pre RTVS.

Dvadsaťtriročná Liptáčka Vlhová bola v pondelok večer na žrebovaní čísel po prvý raz v elitnej sedmičke obrovského slalomu a vybrala si číslo 6. Na profilovo náročnej trati v 1. kole skvelým spôsobom zvládla hornú rovinatejšiu časť, kde bolo treba pustiť lyže. Tam zaostávala za Shiffrinovou iba o 11 stotín sekundy.

Potom však prišli terénne zlomy do strmejších častí, kde nabrala na Shiffrinovú pol sekundy. V cieľovom svahu odklonenom na pravú stranu sa náskok Američanky zvýšil na konečných 1,42 s. Ostatná konkurencia s výnimkou úradujúcej majsterky sveta Worleyovej však zaostala za Shiffrinovou ešte výraznejšie.

Vlhovej najlepšie obdobie kariéry

V druhom kole Vlhová opäť solídne zvládla miernejšiu hornú časť a zostala tam v zelených číslach oproti konkurencii. „Druhé kolo ma mrzí, ale čo sa dá robiť. Myslím si, že aj štvrté miesto v obrovskom slalome je skvelé. Človek je už zvyknutý na pódiá a zamrzí, že po treťom mieste v prvom kole pokazí strednú a asi aj dolnú pasáž druhej jazdy. Musím ešte trochu potrénovať a pripraviť sa na ďalšie preteky,“ zhodnotila Slovenka.

V strmine jej však nevyšli nájazdy do niektorých ťažkých oblúkov a napokon bol z toho siedmy najlepší čas II. kola, ktorý stačil na celkové štvrté miesto. Najväčšia „strmina“ zjazdovky Erta v Kronplatzi s názvom Para dal Pech mala sklon terénu až 61%.

Vlhová momentálne zažíva najlepšie obdobie kariéry vo Svetovom pohári, čo potvrdzujú skvelé výsledky z obdobia po Vianociach. Od Semmeringu (28.12.) sa predstavila v piatich pretekoch Svetového pohára (2x Semmering, Oslo, Záhreb, Flachau) a priniesla si z nich tri víťazstvá a dve druhé miesta.

Čo je ešte pozoruhodnejšie, víťazstvá dosiahla v troch rôznych disciplínach (obrovský slalom /Semmering/, paralelný slalom v tzv. mestských pretekoch /Oslo/ a slalom /Flachau/) a zakaždým v priamom súboji zdolala Američanku Mikaelu Shiffrinovú.

Teraz čaká na Vlhovú dlhšia súťažná pauza, najbližšie by mala štartovať až v úvode februára v slovinskom Maribore. „Teraz idem konečne domov, oddýchnem si a pripravím sa na Maribor. A potom prídu na rad majstrovstvá sveta,“ dodala Vlhová pre RTVS.

Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní

  • Kronplatz (Tal.)

Obrovský slalom žien – 1. kolo: 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:01,95 min, 2. Tessa Worleyová (Fr.) +1,39 s, 3. Petra Vlhová (SR) +1,42, 4. Marta Bassinová (Tal.) +1,47, 5. Ragnhild Mowinckelová (Tal.) +1,50, 6. Federica Brignoneová (Tal.) +1,61

Obrovský slalom žien (1. + 2. kolo): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 2:04,75 min, 2. Tessa Worleyová (Fr.) +1,21 s, 3. Marta Bassinová (Tal.) +1,57, 4. Petra Vlhová (SR) +2,06, 5. Viktoria Rebensburgová (Nem.) +2,31, 6. Federica Brignoneová (Tal.) +2,36

Celkové poradie vo Svetovom pohári (po 19 z 37 pretekov): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1394 bodov, 2. Petra Vlhová (SR) 898, 3. Wendy Holdenerová (Švaj.) 593, 4. Ragnhild Mowinckelová (Nór.) 418, 5. Viktoria Rebensburgová (Nem.) 411, 6. Frida Hansdotterová (Švéd.) 407.

Poradie SP v hodnotení obrovského slalomu (po 5 z 8 pretekov): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 355 bodov, 2. Tessa Worleyová (Fr.) 345, 3. Federica Brignoneová (Tal.) 310, 4. Viktoria Rebensburgová (Nem.) 255, 5. Petra Vlhová (SR) 218, 6.Ragnhild Mowinckelová (Nór.) 199

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Federica BrignoneováLindsey VonnováMikaela ShiffrinováPetra VlhováRagnhild MowinckelováTessa WorleyováViktoria RebensburgováWendy Holdenerová