Vo veku 81 rokov zomrel literárny vedec Milan Jurčo

Kniha
Foto: Ilustračné foto SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 26. júna (WEBNOVINY) – Vo veku 81 rokov zomrel 24. júna v Banskej Bystrici literárny vedec, kritik a člen Klubu nezávislých spisovateľov Milan Jurčo.

Absolvoval Pedagogickú fakultu Univerzity Komenského a Vysokú školu pedagogickú v Bratislave, pôsobil ako stredoškolský profesor, redaktor a pedagóg na Katedre slovenského jazyka a literatúry Pedagogickej fakulty v Banskej Bystrici.

V období normalizácie musel zo školy odísť, mal dlhoročný zákaz publikovania a prežil roky zápasu o existenciu. Až v období uvoľnenia normalizačného tlaku mu v roku 1985 vyšla prvá rozsiahla monografická práca Dielo Ľuda Zúbka.

Po roku 1990 sa vrátil k pedagogickej činnosti, pôsobil ako vysokoškolský profesor na Katedre slovenského jazyka a literatúry Fakulty humanitných vied UMB v Banskej Bystrici. Jeho teoretické a monografické práce Návraty prozaičky Jaroslavy Blažkovej a Dotyky a prieniky nad textami diel literatúry pre deti a mládež predstavujú zásadný prínos do literárnovedného výskumu slovenskej detskej literatúry.

Monografia Paradoxy sveta literatúry faktu je doteraz najucelenejšie teoretické dielo o tomto populárnom literárnom žánri. Knižne vydal aj súbor esejí a spomienok Z prelomu storočí, z rozhrania žánrov a polemických statí Proti a za. Jeho posledným dielom je dokumentárno-umelecké mozaika o básnikovi J. Kuniakovi Obnažovanie koreňov.

Pohreb Milana Jurča bude vo štvrtok 28. júna o 13:00 v evanjelickom kostole v Radvani pri Banskej Bystrici.

Agentúru SITA informoval predseda Klubu nezávislých spisovateľov Anton Baláž.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom