Vo veku 92 rokov zomrela bývalá prvá dáma Barbara Bushová

Barbara Bushová
Barbara Bushová. Foto: archívne, SITA/AP.

HOUSTON 18. apríla (WebNoviny.sk) – Vo veku 92 rokov zomrela bývalá prvá dáma USA Barbara Bushová. Smutnú správu oznámil hovorca rodiny Bushovcov Jim McGrath, ktorý uviedol, že skonala v utorok. Podľa personálnej šéfky kancelárie Georges H.W. Busha Jean Becker bývalý prezident celý utorok držal svoju manželku za ruku a bol pri nej, aj keď naposledy vydýchla.

Pohreb Barbary Bushovej sa bude konať v Episkopálnom kostole svätého Martina v texaskom Houstone, do ktorého spolu s manželom pravidelne chodila. Verejnosť sa s bývalou prvou dámou bude môcť rozlúčiť v piatok. Sobotňajší obrad bude len pre pozvaných.

Prvou dámou bola v rokoch 1989 – 1993

Bushovú, ktorá bola prvou dámou v rokoch 1989 – 1993, trápili v uplynulom období zdravotné problémy, ktoré sa rozhodla už ďalej neliečiť.

Nedávno bola hospitalizovaná pre kongestívne srdcové zlyhanie a chronickú obštrukčnú chorobu pľúc. V roku 2009 jej pri operácii nahradili srdcovú chlopňu a celé desaťročia podstupovala liečbu v súvislosti s Gravesovou-Basedowovou chorobou.

„Moja drahá matka zomrela v veku 92 rokov. Laura, Barbara, Jenna a ja sme smutní, ale naše duše sú v pokoji, pretože vieme, že jej bola tiež,“ uviedol vo vyhlásení na margo matkinej smrti bývalý prezident George W. Bush.

„Barbara Bushová bola úžasná prvá dáma a žena ako žiadna iná, ktorá priniesla miliónom ľahkosť, lásku a gramotnosť. Pre nás bola oveľa viac. Mama nás udržiavala v pozore a až do konca nás rozosmievala. Som šťastný muž, že Barbara Bushová bola mojou matkou. Našej rodine bude nesmierne chýbať a vám ďakujeme za vaše modlitby a priania,“ dodal.

Trump nariadil spustiť vlajky na pol žrde

Bývalej prvej dáme už vzdali poctu americký prezident Donald Trump s manželkou Melaniou aj jeho predchodcovia Bill Clinton či Jimmy Carter.

Trumpovci v stanovisku, ktoré zverejnil Biely dom, opísali Bushovú ako „obhajkyňu americkej rodiny“, ktorú si verejnosť bude „dlho pamätať za jej silné oddanie krajine a rodine, ktorým slúžila bez výnimky dobre“.

Clinton so svojou manželkou Hillary uviedol, že Bushová bola pozoruhodná žena s „gurážou, eleganciou, rozumom a krásou“, ktorá im „ukázala, čo znamená úprimný, energický a plnohodnotný život“.

Vďaka Bushovej práci pri „podporovaní gramotnosti ako hodnote v každej americkej domácnosti, má teraz nespočet rodín znalosti a schopnosti, ktoré potrebujú na to, aby sa im darilo vo všetkých aspektoch ich života,“ vyjadril sa zase Carter. Na znak smútku za bývalou prvou dámou Trump nariadil spustiť štátne vlajky na pol žrde.

Za Georgea H.W. Busha sa vydala v roku 1945

Barbara Bushová sa narodila 8. júna 1925. Za Georgea H.W. Busha sa vydala v roku 1945. Mali spolu šesť detí a manželmi boli dlhšie ako akýkoľvek iný americký prezidentský pár v dejinách.

Osem rokov po tom, ako s manželom opustili Biely dom, stáli po boku ich syna Georgea W. Busha počas jeho inaugurácie. Ich ďalší syn Jeb sa tiež angažuje v politike. V rokoch 1999 – 2007 bol guvernérom Floridy a v roku 2016 sa neúspešne uchádzal o prezidentské kreslo.

Bushová bola neoblomnou aktivistkou za ľudské práva a podporovateľkou gramotnosti a rodinného vzdelania. Založila nadáciu Barbara Bush Foundation for Family Literacy, ktorej cieľom je pomáhať rodičom a deťom zo znevýhodnených komunít naučiť sa čítať a písať.

Barbara Bushová bola jednou z dvoch prvých dám, ktorá bola zároveň matkou prezidenta. Tou druhou bola Abigail Adamsová, manželka Johna Adamsa a matka Johna Quincyho Adamsa. Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.bbc.com.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barbara BushováBill ClintonDonald TrumpGeorge H. W. BushGeorge W. BushJimmy Carter