Vodič prekročil rýchlosť, nerozvážnosť ho stála 54-tisíc eur

Auto pokuta rychlost cestny pirat tachometer
Foto: ilustračné, Thinkstock

Fínsky vodič dostal závratne vysokú pokutu po tom, ako na vozovke prekročil povolenú rýchlosť. Od spoluobčanov sa mu však dostalo pramálo súcitu.

Pokuta v hodnote bytu

Auto pokuta rychlost cestny pirat tachometer
Foto: ilustračné, Thinkstock

Podnikateľ Reima Kuisla sa po ceste s povolenou rýchlosťou 80 km/h rútil rýchlosťou 103 km/h. Za porušenie zákonov teraz musí zaplatiť pokutu 54-tisíc eur. Vo Fínsku sa pokuty za rýchlosť odvíjajú od denného príjmu – čím viac človek zarába, tým viac ho náhlenie sa za volantom vyjde.

Daňové priznanie z roku 2013 ukázalo, že podnikateľ za daný rok zarobil 6,5 milióna eur. Polícia milionárovi následne doručila pokutu v hodnote, za ktorú by si Slováci v istých krajoch kúpili aj trojizbový byt.

„Pred desiatimi rokmi by mi ani nenapadlo, že by som zvažoval sťahovanie do zahraničia. Vo Fínsku sa nedá žiť – hlavne ak patríte k ľuďom s vysokým príjmom,“ posťažoval sa podnikateľ na sociálnej sieti.

Bez súcitu

Jeho komentár však nevyvolal súcitné reakcie. „Ak by si dodržiaval pravidlá, nemusel by si platiť pokuty,“ uviedol jeden z užívateľov sociálnej siete. „Mal by sa prestať sťažovať a radšej si sypať na hlavu popol. Malé pokuty bohatých neodradia – pokuty musia zasiahnuť každého rovnakým spôsobom,“ myslí si ďalší.

Podnikateľ však nezaplatil najvyššiu pokutu v krajine. V roku 2002 výkonný riaditeľ spoločnosti Nokia Anssi Vanjok zaplatil pokutu 116-tisíc eur po tom, ako prekročil rýchlosť na motorke Harley Davidson. Pokuta bola vypočítaná z jeho ročného príjmu v hodnote 14 miliónov eur.

www.bbc.co.uk

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom