Vodnú stavbu Ružiná vypustia, čakajú ju rozsiahle opravy

voda, vypúšťanie
Foto: ilustračné, Getty Images

BANSKÁ BYSTRICA 21. marca (WebNoviny.sk) – Rozsiahlu opravu objektov vodnej stavby Ružiná v okrese Lučenec za úplného vypustenia po skončení letnej sezóny 2019 pripravuje štátny podnik Slovenský vodohospodársky podnik (SVP).

Ako agentúru SITA informoval hovorca SVP Marián Bocák, stavebné práce budú v prípade vhodných hydrologických a klimatických podmienok trvať do konca roka 2020.

Plánované opravy

Znižovať hladinu na vodnom diele začne správca vodnej stavby po skončení letnej rekreačnej sezóny 2019. Vypúšťať priehradu budú podľa hovorcu v súlade s Manipulačným poriadkom vodnej stavby Ružiná a v úzkej spolupráci so Slovenským rybárskym zväzom. Vodnú nádrž v zimnom období 2019/2020 vypustia tak, aby komplexnú opravu mohli začať čo najskôr.

Pôjde o opravu betónových a kovových konštrukcií, ovládacích prvkov, ako sú uzávery na jednotlivých potrubiach, sfunkčnenie provizórneho hradenia na návodnej strane hrádzového telesa, odstránenie priesakov na kontakte zemného telesa a komunikačnej a odpadovej chodby na jednotlivých dilatačných blokoch,“ konkretizoval práce Bocák.

Potreba opravy vyplýva zo zhodnotenia technického stavu vodnej stavby Ružiná v septembri 2017 a z rozhodnutia Okresného úradu Lučenec, ktorým orgán štátnej vodnej správy nariadil vykonať na vodnej stavbe Ružiná opatrenia na nápravu do konca roku 2020. Pripravuje sa verejné obstarávanie na zhotoviteľa opravy, po ktorom bude zrejmá aj suma samotnej rekonštrukcie.

Po úspešnom ukončení opravy správca vodného diela bezodkladne začne s napúšťaním nádrže. Dosiahnutie maximálnej prevádzkovej hladiny bude závisieť od hydrologických podmienok,“ dodal hovorca.

Vyrovnáva prietoky potokov

Vodná stavba Ružiná bola vybudovaná v rokoch 1969 – 1973, do trvalej prevádzky bola uvedená v roku 1974.

Účelom vodnej stavby s rozlohou 170 hektárov a celkovým objemom viac ako 15 miliónov kubických metrov je sploštenie povodňovej vlny, vyrovnávanie nerovnomerných prietokov v Budinskom a Krivánskom potoku, akumulácia vody pre zabezpečenie povrchovej vody pre priemysel a poľnohospodárstvo, využitie hydroenergetického potenciálu v malej vodnej elektrárni, rekreácia a rybárstvo.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom