Bitcoin sa dostal na rekordnú úroveň, k jeho rastu dopomohli nákupy spoločností či investorov

Bitcoin, kryptomena
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Bitcoin sa v stredu prvý raz v histórii dostal nad úroveň 66-tisíc dolárov. Táto digitálna mena sa v ostatnom období spamätala z nedávneho prepadu, keď počas letných mesiacov klesla pod 30-tisíc dolárov.

Väčšie nákupy kryptomeny

V stredu dosiahol bitcoin maximum v podobe 66 974,77 amerického dolára. Predchádzajúcou rekordnou hodnotou bolo 64 889 dolárov.

Nárast prišiel po tom, čo omnoho viac spoločností, profesionálnych investorov a dokonca i vláda stredoamerického Salvádora začala viac nakupovať túto kryptomenu, čím sa jej základňa ďalej rozšírila nad rámec pôvodnej úzkej skupinky fanúšikov bitcoinu.

Viacero nedostatkov

Kritici však naďalej poukazujú na viacero nedostatkov, predovšetkým regulačná kontrola, množstvo energie spotrebovanej pri ťažbe bitcoinov a tým pádom i veľa vyprodukovaných emisií.

V Číne minulý mesiac bitcoinové a ďalšie kryptomenové transakcie vyhlásili za nelegálne, keďže podľa tamojšej centrálnej banky narúšajú finančný systém a využívajú sa pri praní špinavých peňazí a inej kriminalite. Podporovatelia digitálnych mien naopak tvrdia, že umožňujú anonymitu a flexibilitu.

(1 EUR = 1,1623 USD)

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom