Inflácia vo Švédsku dosiahla rekordné maximum, takto zle sa nemali od roku 1991

Zdražovanie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Inflácia vo Švédsku sa v apríli vyšplhala na najvyššiu úroveň od roku 1991. Jej rast nastal v čase, keď krajiny po celom svete zápasia s rastom cien, ktorý zhoršila ruská vojna na Ukrajine.

Rast cien potravín či služieb

V porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka boli aprílové ceny vo Švédsku vyššie o 6,4 percenta. Medziročná švédska inflácia sa zrýchlila, keďže v marci bola na úrovni 6,1 percenta. Informoval o tom štatistický úrad krajiny.

„V apríli sme v krajine zaznamenali pokračujúci všeobecný rast cien, vrátane cien potravín, vybavenia domácnosti, služieb reštaurácií a hotelov,“ uviedol Mikael Nordin so štatistického úradu.

Energetická kríza

Motorom rastu inflácie boli aj ceny energií, ktoré sú kľúčovým faktorom aj vo zvyšku Európy a iných častiach sveta pre obavy, že ruská vojna by mohla viesť k prerušeniu dodávok ropy alebo zemného plynu z Ruska.

Švédsky štatistický úrad uviedol, že stúpli aj ceny potravín, pričom primárne k ich rastu prispelo zdraženie mäsa a zeleniny.

Zariadenia bytov a vybavenie domácností zdraželi už šiesty mesiac v rade. Stúpli aj ceny opráv a údržby domov, dopravy a ďalších tovarov a služieb, uviedol štatistický úrad.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mikael Nordin