Podnikatelia získajú lepší prístup k antikorona zárukám od Eximbanky, odpustia im poplatok

biznis, práca, inšpektori
Foto: ilustračné, Getty images

Slovenskí podnikatelia získajú lepší prístup k antikorona zárukám od Eximbanky, a to vďaka odpusteniu poplatku za záruku. Na preklenutie nepriaznivej ekonomickej situácie spôsobenej pandémiou COVID-19 ich banka poskytuje od júna minulého roka.

Predlžuje poskytovanie podpory

Eximbanka v nadväznosti na schválené zmeny schémy štátnej pomoci týkajúcej sa úverov od 2 do 20 mil. eur môže poskytovať antikorona záruky s lepšími podmienkami, čo zefektívni využitie tejto formy pomoci. Zároveň sa predlžuje poskytovanie podpory do konca tohto roka. Vďaka odpusteniu poplatkov za záruku sa znížia aj náklady podnikov na úvery.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Nárok na odpustenie poplatku mali doteraz iba slovenské podniky, ktoré udržali 100-percentnú priemernú zamestnanosť. Podľa tejto úpravy budú mať nárok na odpustenie časti poplatku aj firmy, ktoré udržia zamestnanosť nad 51 %. Odpustenie časti poplatku sa bude percentuálne zvyšovať v závislosti od výšky percenta udržania zamestnanosti.

Nemusia sa ničoho obávať

„Ak by sme to mali zjednodušiť, čím vyššiu zamestnanosť podnik udrží, tým vyššia percentuálna časť poplatku mu bude odpustená,“ povedala generálna riaditeľka Eximbanky Monika Kohútová.

Zároveň sa zvýši podľa nej aj výška odpustenia poplatkov za záruku za úver poskytnutý komerčnou bankou z maximálnej sumy 800-tisíc eur až do sumy 1,8 mil. eur. „Slovenskí podnikatelia, ktorí už takýto úver s antikorona zárukou od Eximbanky získali, sa nemusia ničoho obávať, pretože tieto lepšie podmienky sa budú vzťahovať aj na existujúce úvery,“ dodala Kohútová.

Od zavedenia produktu podnikatelia načerpali úvery prostredníctvom komerčných bánk v objeme 47 mil. eur s antikorona zárukou Eximbanky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Monika Kohútová
Firmy a inštitúcie Eximbanka