Právo na platbu v hotovosti sa zakotví v ústave, prešiel aj pozmeňujúci návrh Viskupiča z SaS

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hotovosť, ústava SR
Foto: ilustračné - SITA, www.gettyimages.com - koláž SITA Financie.

V Ústave SR sa zakotví právo zaplatiť za nákup tovarov a služieb v hotovosti. Vyplýva to z ústavného zákona, ktorý schválil parlament.

Pri platbách za nákup tovarov a poskytnutie služieb sa tak zabezpečí, že platba v hotovosti zostane aj v budúcnosti ako jedna z dostupných možností. Právu na platbu v hotovosti bude zodpovedať ústavná záruka vydávania hotovosti ako zákonného platidla.

Za prijatie ústavného zákona hlasovalo 111 poslancov, traja zákonodarcovia boli proti a 17 poslancov sa hlasovania zdržalo.

Hotovostná operácia v banke

Poslanci súčasne schválili pozmeňujúci návrh poslanca za SaS Mariána Viskupiča o tom, že prijatie platby v hotovosti možno odmietnuť len z primeraných dôvodov. Jeho pozmeňujúcim návrhom sa tiež zaručuje právo vykonať hotovostnú operáciu v banke.

„Občan má právo na to, aby sa sám na základe svojej vôle rozhodol, že chce platiť v hotovosti,“ uviedli k návrhu poslanci za hnutie Sme rodina. Právo na hotovosť je podľa nich jedným z kľúčových práv, ktorým môžu občania napĺňať svoju slobodu v obchodnoprávnych vzťahoch.

„V poslednom období sme zároveň aj svedkami rôznych iniciatívnych krokov vedúcich k postupnému obmedzeniu predmetného práva formou všeobecne záväzných právnych noriem,“ upozorňujú.

Budúcnosťou je digitálne euro

Zavedenie práva na hotovosť do Ústavy SR je podľa poslancov za hnutie Sme rodina jedným zo spôsobov, ako riešiť v prospech spoločnosti akékoľvek pokusy o striktné obmedzenie a konečnú likvidáciu práva platiť v hotovosti vrátane súvisiaceho práva na súkromie.

„Európska centrálna banka pripravuje digitálne euro, pričom cieľom politík zo strany uvedenej európskej inštitúcie je jednoznačne tlačiť na to, aby občania boli nútení čo najviac platiť bezhotovostne,“ tvrdia predkladatelia. Podľa nich ide o mimoriadne závažnú tému, keďže v prípade odklonu od hotovosti by sa ešte viac ohrozilo právo na súkromie a nastal väčší rozvoj kryptomien.

„Zrušenie hotovosti v budúcnosti by podľa nášho názoru výrazne ohrozilo nízkopríjmové skupiny obyvateľstva, ale napríklad aj občianske združenia, ktoré svoju charitatívnu činnosť financujú z finančných zbierok, ktoré organizujú,“ uviedli poslanci za hnutie Sme rodina. Zachovanie práva na hotovosť je podľa nich významným krokom pri budovaní finančnej gramotnosti našej mladšej generácie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikySaS Sloboda a SolidaritaSme rodina