Recesia v USA vyvolaná pandémiou bola najkratšia v histórii, ekonomika sa však začala zotavovať neskôr

Akcie - Wall Street
Foto: ilustračné, SITA/AP

Recesia, ktorá sa v USA začala po vypuknutí pandémie koronavírusu, trvala iba dva mesiace a oficiálne sa skončila v apríli 2020. Znamená to, že išlo o najkratšiu recesiu v histórii. Uviedol to americký Národný úrad pre ekonomický výskum (NBER), ktorý určuje, kedy sa recesie v krajine začínajú a končia.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Výkon hospodárstva USA kulminoval vo februári 2020, recesia sa začala nasledujúci mesiac a skončila sa v apríli. Koniec recesie však neznamená, že ekonomika sa úplne zotavila. V máji 2020 sa len začala oživovať, uviedol NBER.

O milióny pracovných miest menej

Analytici odhadujú, že produkcia tovarov a služieb v USA pravdepodobne dosiahla úroveň z obdobia pred pandémiou v druhom kvartáli tohto roka, čiže počas apríla až júna.

Hoci sa však produkcia úplne zotavila, v americkej ekonomike je stále o 6,8 milióna pracovných miest menej ako pred pandémiou. Miera nezamestnanosti zostáva na vysokej úrovni 5,9 percenta. Pred recesiou bola len 3,5 percenta.

Zamestnávatelia hľadajú ľudí

Zamestnávatelia v USA však naliehavo hľadajú pracovnú silu a väčšina stratených pracovných miest by sa mohla obnoviť v nadchádzajúcich mesiacoch.

V júni americkí zamestnávatelia vytvorili 850-tisíc nových pracovných pozícií a mnohí ekonómovia prognózujú, že prijímanie pracovníkov zostane na takejto úrovni aj v najbližších mesiacoch.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom