Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NR SR, parlament, poslanci
Pohľad do rokovacej sály parlamentu - Foto: SITA/Marko Erd
12. 03. 2019 12:15 Osobné financie od voFinanciach.skSITA

Zamestnancom a živnostníkom môžu už od budúceho roka klesnúť dane

Vládny Most-Híd predložil do parlamentu návrh na zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane postupne v dvoch krokoch zo súčasných 19,2-násobku životného minima na 22,7-násobok v roku 2021.

Pracujúci a živnostníci by mohli od budúceho roka na daniach ročne ušetriť desiatky eur. Predpokladá to návrh novely zákona o dani z príjmov z dielne vládnej strany Most-Híd, ktorým sa má zvýšiť nezdaniteľná časť základu dane postupne zo súčasných 19,2-násobku životného minima na 21-násobok v budúcom roku a 22,7-násobok v roku 2021. Predkladatelia postupné zvyšovanie nezdaniteľnej časti základu dane počas dvoch rokov odôvodňujú snahou o zmiernenie dopadu na rozpočty samospráv, do ktorých príjmy z dane z príjmov fyzických osôb smerujú.

Daň by mohla klesnúť o desiatky eur

V praxi by tak zamestnanci a samostatne zárobkovo činné osoby mali na daniach ušetriť desiatky eur ročne. Hoci suma životného minima sa upravuje každoročne k 1. júlu, podľa jej súčasnej výšky by nárast nezdaniteľnej časti základu dane na 21-násobok znamenal jej zvýšenie o takmer 370 eur a na 22,7-násobok o bezmála 718 eur. V konečnom dôsledku by sa tak výsledná daň z príjmu fyzických osôb znížila v budúcom roku o viac ako 70 eur a v roku 2021 o vyše 136 eur.

Vládny Most-Híd svoj návrh odôvodňuje predovšetkým rastom daňového zaťaženia zamestnancov v posledných rokoch, keďže nezdaniteľné časti základu dane rastú pomalšie, ako rastú mzdy. „Výsledkom je, že daň z príjmu tvorí postupne vyššiu časť zo mzdy zamestnanca. Najzreteľnejšie to je vidno pri zamestnancoch zarábajúcich minimálnu mzdu. Kým napríklad v roku 2014 neplatili žiadnu daň z príjmov, tak v roku 2019 ich daň z príjmu vychádza na 23,97 eura mesačne,“ uvádza sa v návrhu, ktorý strana predložila do parlamentu.

Výpadok je rozdelený do dvoch rokov

Tento efekt sa potom podľa predkladateľov prejavuje aj v dynamicky rastúcich príjmoch rozpočtu verejnej správy z dane z príjmov fyzických osôb. Celý jej výber pritom putuje do rozpočtov samospráv, ktoré by tak mali znášať aj výpadok spôsobený navrhnutým zvýšením nezdaniteľnej časti základu dane. Celkovo by tým pritom mali rozpočty samospráv prísť podľa odhadov až o 350 mil. eur.

Práve kvôli zmierneniu dopadu na samosprávy navrhuje Most-Híd zvýšenie nezdaniteľnej časti v dvoch krokoch. V roku 2020 by tak mal byť výnos z dane z príjmov nižší o 180 mil. eur a v roku 2021 o ďalších 170 mil. eur.

Odporúčané články

Zisk banky Citigroup v druhom kvartáli medziročne stúpol o 7 % Asset Management Slovenskej sporiteľne vlani so ziskom 1,23 mil. eur

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z financií raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Video: Z obľúbenej pláže v Chorvátsku pre požiar evakuovali tisícky ľudí (aktualizované) Hanby Bratislavy: Schátranú nemocnicu v Starom Meste obnovujú za státisíce eur Čaputová nepôjde na Dúhový Pride ani na pochod Hrdí na rodinu, ale snahy oboch komunít rešpektuje Bol jedným z najväčších konkurentov Sagana v špurtoch, teraz je na Tour de France v inej úlohe Exprezident by mal poberať výhody len z jednej funkcie, podľa OĽaNO je to neférové voči Slovákom

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X