Žiadate Sociálnu poisťovňu o dôchodok? Od 1. apríla vám ubudla ďalšia povinnosť

Sociálna poisťovňa
Foto: ilustračné, SITA/Marián Peiger.

Ľuďom, ktorí požiadajú o dôchodok, ubúda od 1. apríla tohto roka ďalšia povinnosť. Pobočke Sociálnej poisťovne už nemusia predkladať potvrdenie z úradu práce o období, v ktorom boli v minulosti zaradení do evidencie uchádzačov o zamestnanie.

Elektronická komunikácia

Tieto informácie si Sociálna poisťovňa a úrady práce, sociálnych vecí a rodiny vymieňajú medzi sebou elektronicky. Sociálna poisťovňa o tom informovala v tlačovej správe.

Od začiatku tohto mesiaca je Sociálna poisťovňa povinná získavať a používať údaje evidované v informačnom systéme úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v časti týkajúcej sa evidencie uchádzačov o zamestnanie a pomoci v hmotnej núdzi.

Portál OverSi

Zmena nastala len v získavaní údajov o zaradení do evidencie uchádzačov o zamestnanie. Údaje o poberaní dávok v hmotnej núdzi Sociálna poisťovňa z informačného systému úradu práce získavala už pred zmenou zákona proti byrokracii.

Od žiadateľov o dôchodok teda už ani doteraz nevyžadovala potvrdenie o poberaní dávok v hmotnej núdzi. Údaje o období, v ktorom boli žiadatelia o dôchodok zaradení do evidencie uchádzačov o zamestnanie, si zamestnanci Sociálnej poisťovne zistia sami cez portál OverSi, ktorý využívajú orgány štátnej a verejnej správy, alebo elektronicky priamo od príslušného úradu práce.

Ak však žiadateľ o dôchodok má doma potvrdenie o evidencii na úrade práce, môže ho pri spisovaní žiadosti o dôchodok Sociálnej poisťovni predložiť.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Sociálna poisťovňa