Vojakov, ktorí zahynuli v Afganistane, pochovajú vo štvrtok

Bosna vojak
Minister Glváč má na programe aj neformálnu diskusiu s vojakmi. Foto: SITA/Lukáš Macek

BRATISLAVA 1. januára (WEBNOVINY) – Vo štvrtok budú posledné rozlúčky so slovenskými vojakmi Edmundom Makovníkom (34) a Patrikom Fraštiom (39), ktorí v piatok 27. decembra zahynuli pri bombovom útoku v afganskom Kábule.

Rodiny, príbuzní, priatelia a kolegovia sa s Makovníkom rozlúčia v Obradnej sále Verejného cintorína na Rastislavovej ulici v Košiciach a s Fraštiom vo farskom kostole Sedembolestnej Panny Márie na Námestí Jána Pavla II. v Žiline.

„Rodiny zosnulých vojakov si neželajú účasť zástupcov médií na obradoch. Žiadame o rešpektovanie ich priania,“ napísal komunikačný odbor ministerstva obrany.

Obrazom: Prevoz pozostatkov zabitých slovenských vojakov

Pri výbuchu v afganskom Kábule v piatok zahynula spomínaná dvojica príslušníkov slovenských ozbrojených síl a jeden americký vojak. Zabil ich výbuch civilného auta, naloženého trhavinou v husto zastavanej časti Kábulu, mimo vojenskej základne spojeneckých síl. Vo vojenskom konvoji bolo viac áut, v prvom aute sedeli obete.

Piatkový útok si okrem obetí na životoch vyžiadal aj šiestich zranených civilistov, ktorými sú miestni Afganci. K incidentu sa prostredníctvom oficiálneho stanoviska prihlásilo militantné hnutie Taliban, bojujúce proti ústrednej vláde v Kábule a prítomnosti zahraničných vojsk v Afganistane. Pod vedením USA prebieha vyšetrovanie incidentu.

Od vzniku armády SR ide o 58. a 59. vojaka, ktorí prišli o život počas výkonu svojej práce. Glváč zdôraznil, že i napriek stratám na ľudských životoch musíme v zahraničných misiách zotrvať, keďže sme stabilným partnerom Severoatlantickej aliancie. Teroristom podľa neho nemôžeme ustúpiť.

Video: Troch vojakov NATO zabil výbuch civilného auta, dvaja boli Slováci

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy