Volebný systém ani referendum sa na Slovensku nezmení

Voľby vo Veľkom Krtíši spojili s hodmi
Volebná miestnosť v meste Veľký Krtíš počas 2. kola volieb poslancov a predsedov do orgánov samosprávnych krajov - vyšších územných celkov (VÚC) v Banskobystrickom samosprávnom kraji. Regionálne voľby 2013 sú v poradí štvrtými voľbami od vzniku SR. Veľký Krtíš, 23. november 2013. Foto: SITA/Ján Viazanička

BRATISLAVA 12. júna (WEBNOVINY) – Volebný systém na Slovensku sa nezmení a nezmení sa ani referendové kvórum. Parlament totiž odmietol návrh ústavného zákona viacerých nezaradených poslancov NR SR.

Nový volebný systém, zrušenie referendového kvóra a nový spôsob kreovania Súdnej rady SR, navrhovali v novele ústavy nezaradení poslanci okolo Daniela Lipšica – Jana Žitňanská, Juraj Miškov, Daniel Krajcer, Jozef Kollár, Martin Chren a Juraj Droba. Dnešný 150-členný parlament by sa podľa ich návrhu rozdelil na dve polovice.

Jednu polovicu by volili občania tak ako dnes, teda pomerným volebným systémom, keď voliči volia de facto stranícke kandidátky. Druhá polovica poslancov by sa volila väčšinovým systémom, kde by za každý volebný obvod bol zvolený jeden poslanec.

Pri referende lipšicovci navrhovali vypustiť zo zákona kvórum pre platnosť referenda, dnes sa na ňom musí zúčastniť nadpolovičná väčšina voličov, aby sa považovalo za platné. Po novom by bolo platné každé referendum. Exminister vnútra a spravodlivosti Lipšic chcel meniť aj spôsob kreovania Súdnej rady SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel KrajcerJana ŽitňanskáJozef KollárJuraj DrobaJuraj MiškovMartin Chren
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky