Volejbalisti na majstrovstvách Európy Rusov neprekvapili

Slovensko - Rusko
Sprava: Hráč Ruska Nikolay Pavlov a hráč Slovenska Štefan Chrtiansky počas medzištátneho prípravného zápasu Slovensko - Rusko. Bratislava, 17. september 2013. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

GDANSK 24. septembra (WEBNOVINY) – Slovenská mužská volejbalová reprezentácia prehrala 0:3 s ruskými hráčmi v utorkovom súboji o postup do štvrťfinále na majstrovstvách Európy v Dánsku a Poľsku a vypadla z turnaja.

Zverenci trénera Andreja Voronkova nastúpia v stredajšom štvrťfinálovom zápase proti víťazovi B-skupiny Francúzsku.

V gdanskej Ergo Aréne zvíťazili Rusi v prvom sete 25:20, v druhej časti hry dominovali jednoznačne 25:14. Tretí set prehrali zverenci Štefana Chrtianskeho st. 21:25. Slováci na podujatí zvíťazili len v zápase s Turkami a neobhájili výbornú piatu priečku z ME 2011.

Rusko – Slovensko 3:0 (20, 14, 21)

74 minút, rozhodovali: Groenewegen (Hol.) a Heckford (Angl.)

Rusko: Apalikov, Grankin, Sivoželez, Pavlov, Spiridonov, Muserskij, libero Verbov (Michajlov)

Slovensko: Zaťko, Kmeť, Paták, Bencz, Kohút, Chrtiansky ml., libero Ondrušek (Masný, Nemec, Hupka, Ogurčák)

I. set

Prvý bod stretnutia získal pre ruských reprezentantov univerzál Pavlov. Slováci vyrovnali na 2:2 po úspešnom útoku Bencza. Ten istý hráč tímu Štefana Chrtianskeho st. po priamom bode z podania zvýšil na 5:2 pre Slovákov. Po Benczovom zakončení viedli slovenskí volejbalisti 7:4, skóre vyrovnal smečiar Spiridonov – 7:7.

Apalikov sa dopustil chyby pri podaní a upravil na 10:9 pre Slovákov, útok Sivoželeza znamenal stav 12:11 pre Rusko. Po ese blokára Muserského vyhrávali Rusi 15:12, slovenskí hráči vyrovnali spresnenou hrou na 16:16. Blokár Apalikov zvýšil pri svojom podaní na 19:17, po Sivoželezovom útoku viedli ruskí reprezentanti 22:19. Muserskij využil prvý setbal Rusov úspešným podaním – 25:20.

II. set

Úvod druhého setu mal opačný priebeh ako úvodná časť hry – po dvoch esách Sivoželeza vyhrávali Rusi 5:2. Blok Kohúta znamenal skóre 4:6 z pohľadu zverencov trénera Štefana Chrtianskeho, blokár Kmeť znížil na 9:11. Následne viac ráz v sérii bodovali ruskí reprezentanti, po troch úspešných blokoch Muserského vyhrávali 15:9.

Slováci uspeli kompaktným blokom a korigovali na 11:15. V útoku sa presadil univerzál Pavlov, ktorí zvýšil na 19:13. Bezpečný náskok si ruskí volejbalisti strážili, po Benczovej chybe v útoku vyhrávali 22:14. Následne zaznamenal tri body pri svojom podaní Spiridonov – 25:14 pre Rusko.

III. set

Aj do tretieho setu vstúpili lepšie zverenci Andreja Voronkova. Po technickej chybe nahrávača Masného viedli 4:1. Nepresnosť Apalikova zmenšila rozdiel v skóre na dva body – 5:7 z pohľadu Slovákov. Ogurčák znížil úspešným útokom na 7:8, potom na sieti dominoval Apalikov – 10:7 pre ruských reprezentantov. Eso Pavlova znamenalo skóre 13:9, následne sa dopustil prešľapu Spiridonov a Chrtianskeho zverenci prehrávali o dva body – 11:13.

Bencz sa nepresadil proti ruskému bloku – 16:12 pre úradujúcich olympijských víťazov. Bencz znížil úspešným zakončením na 15:17, Rusi odpovedali Muserského útokom – 20:17. Kohút sa nepresadil proti ruským blokujúcim hráčom – 23:18 pre Rusko. Následne Kohút dvakrát uspel a korigoval na 20:23. Štyri mečbaly zaistil ruským volejbalistom Muserskij, po jeho podaní do siete bol stav 21:24. Rusov poslal do štvrťfinále úspešným útokom Spiridonov – 25:21.

Hlasy (zdroj SVF):

Štefan Chrtiansky st. (tréner SR): „Mali by sme šancu len v prípade, že Rusi by nemali svoj deň. Snažili sme sa, ale na silného súpera to nestačilo. Rusi prehrali jeden zápas v skupine, poučili sa a sú podľa mňa favoritom na postup do finále majstrovstiev Európy.“

Andrej Voronkov (tréner Ruska): „Chceli sme vstúpiť do zápasu koncentrovane, pretože Slovensko nie je slabý tím. Darilo sa nám, aj keď to mohlo byť ešte lepšie. Slováci ukázali svoj potenciál, majú kvalitné mužstvo.“