Mliekari dostanú finančnú injekciu od Vlčanovho ministerstva, podporujú sa aj výzvami (video)

Vlčan

Agrorezort sľubuje pomoc mliekarom vo výške 10 miliónov eur. Poskytnúť ju chce do konca septembra. Mliekarenskú vertikálu chce rezort podporiť nielen v prvovýrobe, pomôcť chce aj s investičným dlhom. Informovali o tom minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan (nom. OĽaNO) a prezident Slovenského mliekarenského zväzu Marián Šolty na tlačovej konferencii po návšteve prevádzky Zvolenskej mliekarne.

„Veľmi bedlivo sledujeme, ako sa vyvíja mliečna vertikála. Na Slovensku v našom agropotravinárskom sektore je to príkladná vertikála, ktorá funguje, je však ohrozená rastúcimi cenami nákladov. Ubezpečil som tak pána Šoltyho, ako aj pána riaditeľa Zvolenskej mliekarne, že naše ministerstvo urobí maximum preto, aby sme podporili prvovýrobu mlieka. Máme nastavené podpory v strategickom pláne spoločnej poľnohospodárskej politiky, ako aj v aktuálnych programoch na to, aby sme udržali minimálne 110-tisíc dojníc na Slovensku, aby mlieka bolo dostatok,“ uviedol minister.

Ďalšia forma mimoriadnej pomoci

Vlčan rovnako spomenul výzvy, prostredníctvom ktorých rezort podporuje potravinárov. Minulý piatok (29. apríla) rezort uzavrel podávanie žiadostí na podporu potravinárov s alokáciou 170 miliónov eur. Celkovo sa do výzvy prihlásilo 625 projektov.

V rovnaký deň otvoril rezort ďalšiu formu mimoriadnej pomoci v objeme 8 miliónov pre potravinárov, kde na základe dotazníkovej výzvy chce agrorezort zozbierať údaje, na základe ktorých bude pripravená notifikovaná štátna pomoc, ktorú chce rezort potravinárom poskytnúť v druhom polroku.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Najviac absentujú cenové relácie

Marián Šolty priblížil, že mliečna vertikála sa vzťahuje na výrobu mlieka, jeho spracovanie, ako aj na dopravu na pulty v obchodoch. „Čo však dnes absentuje najviac sú cenové relácie. Vstupy do poľnohospodárstva a potravinárstva sa zvyšujú, sú enormné a tým pádom cena mlieka je vysoká,“ dodal Šolty.

Mliekari apelujú na vládu, aby vláda podporila najdôležitejší článok v spotrebe, čím je zákazník, spotrebiteľ. „Spotrebiteľ ak nebude mať na to, aby kupoval zdravé slovenské mlieko, tak celá naša námaha je zbytočná,“ uzavrel Šolty.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marián ŠoltySamuel Vlčan
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR