Producenti mlieka ťahajú za kratší koniec, každý jeden liter predávajú so stratou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com/

Prvovýrobcovia mlieka sa obávajú o budúcnosť mliečneho sektora na Slovensku. Dôvodom má byť nedostatočná výška pomoci zo strany štátu, ktorá namiesto požadovaných 35 miliónov eur predstavuje 10 miliónov eur.

Chovatelia rušia chovy dojníc

Situácia je podľa chovateľov dojníc vážna. V roku 2021 totiž klesli stavy dojníc o päť tisíc kusov a tempo poklesu pokračuje. Informovala o tom iniciatíva Slovenské mlieko.

„Sektor prvovýroby mlieka sa dostal do ďalšej krízy, ale opäť nie z vlastnej viny. Prvovýrobcovia mlieka sú posledným a najslabším článkom mliečnej vertikály, takže nemajú na koho preniesť obrovské navýšenie nákladov. Práve preto každý z nás stojí pred vážnym rozhodnutím,“ uviedol podpredseda Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka (SZPM) Milan Halmeš.

Chovatelia dojníc tak reagujú na vyhlásenie ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana (nom. OĽaNO), podľa ktorého sa už nedá očakávať ďalšia podpora sektoru prvovýroby mlieka. Chovatelia preto vidia iba dve východiská.

Ohrozená je potrvinová bezpečnosť

„Prvým z nich je prenesenie nákladov na spracovateľov formou navýšenia nákupnej ceny mlieka. Ak však tieto požiadavky spracovatelia z relevantných dôvodov nebudú schopní akceptovať, je už na rozhodnutí každého z podnikov, čo ďalej s chovom dojníc a produkciou mlieka. Následky týchto rozhodnutí určite ovplyvnia potravinovú bezpečnosť a dostupnosť slovenského mlieka,“ uvádza sa v tlačovej správe.

Prvovýrobcovia mlieka od októbra 2021 požadujú od agrorezortu mimoriadnu podporu na finančnú kompenzáciu výrazného nárastu cien energií a krmív. Z dôvodu enormných nákladov dosahuje aktuálna strata na každom vyrobenom litri mlieka 10 centov.

„Vážime si navrhovanú podporu chovu dojníc zo štátneho rozpočtu vo výške 10 miliónov eur. Pozitívne vnímame aj nastavenie podpôr, ktoré začne platiť v roku 2023. Problémom je, že situácia je mimoriadne vážna práve v tomto období a desať miliónov eur na jej dostatočné riešenie jednoducho nestačí. Ak preto práve teraz nepristúpime k mimoriadnym opatreniam na záchranu slovenskej prvovýroby mlieka, tak je pravdepodobné, že mnohí prvovýrobcovia sa nových dotačných pravidiel nemusia vôbec dočkať,“ uzavrel predseda SZPM Alexander Pastorek.

Agentúra SITA oslovila Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR so žiadosťou o reakciu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alexander PastorekMilan Halmeš
Firmy a inštitúcie SZPM Slovenský zväz prvovýrobcov mlieka