Pekári upozorňujú na kritickú situáciu v odvetví a vyzvali ministra Vlčana, aby do kľúčovej funkcie menoval odborníka

VLČAN
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan. Foto: SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 18. júla, 14:01

Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC) vyzýva agroministra Samuela Vlčana (nom. OĽaNO), aby za generálneho riaditeľa sekcie potravinárstva a obchodu vymenoval odborníka so skúsenosťami z danej oblasti. Výsledky podpory agrorezortu od nástupu ministra sú podľa SZPCC nulové.

Pozícia si vyžaduje odborníka

Pozícia bude uvoľnená od 16. augusta. Sekcia zodpovedá za agendu potravinárstva, metodicky riadi a usmerňuje Štátnu veterinárnu a potravinovú správu, Štátny veterinárny a potravinový ústav či Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky. Úlohou sekcie je tiež príprava podporných schém pre potravinársky sektor. Informoval o tom predseda predstavenstva SZPCC Milan Lapšanský v tlačovej správe.

„Vyzývame pána ministra pôdohospodárstva, aby kľúčovú funkciu generálneho riaditeľa sekcie potravinárstva a obchodu obsadil transparentne a hlavne skutočným odborníkom, ktorý má skúsenosti s potravinárstvom. Prehľad v sektore a chápanie potravinárskej legislatívy, ktorá patrí k najzložitejším v rámci EÚ u osoby v tejto pozícii je pre rozvoj potravinárstva na Slovensku kľúčový. Práve generálny riaditeľ tejto sekcie totiž poskytuje ministrovi významný odborný i legislatívny servis. Obsadiť ho bankovým úradníkom, aj keď blízkym ministrovi, sa ukázalo ako nesprávne manažérske rozhodnutie,“ uviedol Lapšanský.

Neprofesionálne vedenie

Súčasná zastupujúca šéfka potravinárstva Zlata Smolková odchádza na vlastnú žiadosť k 15. augustu. Agrorezort od nástupu ministra Vlčana podľa SZPCC nebol schopný zareagovať na kritickú situáciu počas pandémie a napriek prísľubom zrealizovať podporu pekárskeho sektora s 12-tisíc zamestnancami. Päť mesiacov od začiatku vojny na Ukrajine nepodporil rezort potravinárov v jednej z najväčších kríz.

„Chceme veriť, že nekonanie agrorezortu v podpore potravinárstva súviselo s nedostatočnými, či neúplnými informáciami pána ministra. Pekári, cukrári a cestovinári opakovane poskytovali otvorenú ruku, podporu i konkrétne návrhy riešenia situácie nielen v našom sektore, ale aj pre celé potravinárstvo. Žiaľ, nekompetentnosť a neochota počúvať a najmä realizovať riešenia, vyústila do najkritickejšej situácie pekárskeho odvetvia od vzniku samostatného Slovenska. Hrozí, že bez podpory štátu začnú v regiónoch krachovať lokálne pekárne. Veríme preto, že s novým odborným vedením potravinárskej sekcie sa konečne nájde cesta, ako tomu zabrániť,“ uzavrel Lapšanský.

Ministerstvo skúšalo s Lapšanským rokovať

Podľa agrorezortu je potrebné sa pozrieť na to, kto do roku 2020 viedol agrorezort a ako efektívne sa čerpali financie z eurofondov na investície v potravinárstve.

Ak by neskončili u korupčníkov, prevádzky by boli modernejšie, šetrili by energie, pracovnú silu, a tým pádom aj finančné náklady v aktuálnej narastajúcej inflácii a zdražovaní. S pánom Lapšanským sme sa pokúšali rokovať o aktuálnej situácii a predostrieť mu riešenia a plánované opatrenia. Žiaľ, naša snaha nepadla na úrodnú pôdu aj napriek tomu, že ako bývalý generálny riaditeľ na Sekcii potravinárstva a obchodu agrorezortu dobre vie, že ministerstvo nemôže vstupovať do cenotvorby potravín,“ informoval rezort.

Podarilo sa prinavrátiť reputáciu PPA

K výhradám, že agrorezort neurobil nič, uvádza, že od konca apríla do 10. júna mohli potravinári vypĺňať dotazník, na základe ktorého môžu dostať mimoriadnu finančnú pomoc v celkovej výške 8 miliónov eur. Na základe dát z dotazníka mimoriadnej pomoci plánuje rezort v druhom polroku aktivovať schému štátnej pomoci z prostriedkov štátneho rozpočtu. Ide o mimoriadny dočasný rámec pre potravinárov a peniaze sa k nim dostanú najneskôr do konca tohto roka.

Rezort tiež pripomína aj aktuálne otvorené, respektíve vyhodnocované výzvy v súhrnnom objeme takmer 314 miliónov eur. Z toho sa už vyhodnocuje výzva pre potravinárov za 170 miliónov eur, čo rezort považuje za mimoriadny úspech vzhľadom na kauzu Dobytkár a následné problémy Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) s akreditáciou po prevalení sa korupčných podvodov z čias minulej vlády v agrorezorte.

„Vďaka nasadeniu aktuálneho vedenia agrorezortu a PPA sa podarilo akreditáciu a tiež reputáciu PPA prinavrátiť. Potravinári a medzi nimi pekári, sa tak konečne dostanú aj k projektovým eurofondovým peniazom, o ktoré Slovensko takmer prišlo vďaka pôsobeniu predošlej garnitúry, vrátane pôsobenia pána Lapšanského na agrorezorte,“ uzavrel odbor komunikácie ministerstva pôdohospodárstva.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Milan LapšanskýSamuel VlčanZlata Smolková
Firmy a inštitúcie PPA Pôdohospodárska platobná agentúraSlovenský zväz pekárovSZPCC Slovenský zväz pekárov cukrárov a cestovinárovÚKSÚP Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky