Na Slovensku sa predalo až 87-tisíc vozidiel, za nízkymi číslami vidno výpadky v dodávkach dielov

Auta
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

V tomto roku sa na Slovensku podľa odhadov Zväzu automobilového priemyslu SR predalo približne 87-tisíc vozidiel. V minulom výrazne pandemickom roku to pritom bolo 76 305 osobných motorových áut a celý trh dosiahol 84 909 novo registrovaných vozidiel.

Prognózovali mierny nárast

Bol to medziročný pokles o viac ako 25 percent. Začiatkom roka pritom zväz prognózoval mierny nárast celkového trhu na úroveň 95-tisíc jednotiek.

„Predaj vozidiel je ovplyvnený predovšetkým výpadkami v dodávkach dielov na montáž vozidiel. Dochádza k veľkým sklzom vo výrobe a napriek tomu, že predajcovia evidujú veľký záujem a majú množstvo objednávok, tak predaje nových vozidiel sa nevyvíjajú priaznivo,“ uviedol k výsledkom pre agentúru SITA generálny sekretár Zväzu automobilového priemyslu SR Ján Pribula.

Najviac stagnuje predaj osobných áut

Najviac pritom podľa neho stagnuje kategória osobných motorových vozidiel. Medziročne stúpli predaje ťažkých nákladných automobilov a autobusov.

„Ide však o dodanie objednávok s niekoľkomesačnou dobou dodania alebo výsledky starších výberových konaní. Tieto kategórie nemajú vplyv na veľkosť celkového trhu a v náraste sa jedná o niekoľko desiatok vozidiel,“ uviedol Pribula.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Pribula
Firmy a inštitúcie ZAP Zväz automobilového priemyslu SR