Odborári v Jaguar Land Rover žiadajú zvýšiť mzdy a príplatky za nadčasy pre zamestnancov. Bez ľudí fungovať nebudete, odkázali

Jaguar Land Rover
Jaguar Land Rover v Nitre. Foto: archívne, SITA/Martin Havran

V nitrianskej automobilke Jaguar Land Rover momentálne prebieha kolektívne vyjednávanie medzi vedením a odbormi, keďže pôvodná kolektívna zmluva vyprší o tri mesiace.

Informoval o tom Viceprezident odborového zväzu Moderné odbory AIOS Peter Mrázik s tým, že odborári vzhľadom na aktuálnu ekonomickú situáciu pridávajú nové požiadavky k už rozbehnutému vyjednávaniu.

Vyššie platy a príplatky za nadčasy

Prvou požiadavkou odborárov je okamžité zvýšenie základu mzdy o 36 eur v čistom, a to nad rámec aktuálne platnej Kolektívnej zmluvy.

Druhou požiadavkou je zvýšenie príplatku za prácu nadčas na 40 percent priemerného zárobku. Tretia požiadavka podľa Mrázika súvisí s okamžitým vyplácaním základnej zložky mzdy z režimu konta pracovného času.

Vďaka tomu by podľa neho zamestnanci dostali svoje zarobené peniaze za extra odrobené hodiny okamžite, a nie až na konci roka.

Štvrtá požiadavka nadväzuje na blížiace sa letné prázdninové obdobie, preto odborári žiadajú prednostné ponúkanie dočasných pracovných pozícií (brigád) pre študujúce deti zamestnancov.

Vláda má poskytnúť zázemie

„Všetci čelíme bezprecedentnému zdražovaniu a inflácii, ktorá ukrajuje z našej životnej úrovne. Čakali sme, že po pandémii príde aspoň k stabilizácii, deje sa však opak,“ vyhlásil Mrázik.

Na druhej strane zdôraznil, že jednoznačne verí v úspech a obrovský potenciál Jaguar Land Rover. „Vždy sme spolu s členmi našich odborov, ale aj celkovo zamestnancami pri firme stáli, neustále jej dávame našu odbornosť, trpezlivosť a flexibilitu. Chápeme, že firma je v Nitre len štyri roky a z toho posledné dva v znamení najťažších výziev, aké kedy automotive zažil. A práve preto si myslíme, že na ľudí, tých, bez ktorých by žiadny závod nešiel, sa nesmie zabúdať,“ skonštatoval Mrázik.

Doplnil, že podmienky v závode je možné ovplyvniť, na to slúži aj aktuálne kolektívne vyjednávanie. „Na tú dlhodobú perspektívu tu však musí byť vláda, aby poskytla zázemie a stabilitu pre všetkých, bez rozdielu,“ dodal Mrázik.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Mrázik
Firmy a inštitúcie Jaguar Land Rover