Príchod automobilky Volvo na Slovensko je podľa analytika výbornou správou, dôvody sú dva (video)

Volvo
Volvo XC40 Foto: SITA/AP
  • aktualizované 1. júna 17:01 

Príchod piatej automobilky na Slovensko je podľa analytika Slovenskej sporiteľne Mateja Horňáka pre krajinu výbornou správou.

„Ide o veľký objem finančných prostriedkov, ktorý prinesie ekonomický rast, naštartuje investície v dodávateľských firmách, ako aj tvorbu nových pracovných miest – a to všetko najmä s ohľadom na umiestnenie novej automobilky na východe Slovenska,“ priblížil. Počet vyrobených automobilov na Slovensku by sa vďaka Volvu mohol zvýšiť približne o štvrtinu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Rast HDP by sa mohol posunúť

Prvé rýchle prepočty podľa Horňáka ukazujú, že samotná investícia by mohla posunúť rast slovenského HDP o jeden percentuálny bod nahor, pričom samotný nábeh výroby by mohol taktiež priniesť percentuálny bod k rastu.

„Hoci Slovensko týmto krokom zvýši svoju závislosť na automobilovom priemysle, je táto správa veľmi pozitívna najmä z dvoch dôvodov,“ pokračoval.

Dva pozitívne dôvody

Prvým z nich je, že fabrika bude umiestnená na východe Slovenska, čo prinesie ekonomický rast a pracovné miesta. Doterajšie skúsenosti a výskumy ukazujú, že jedno pracovné miesto v automobilke vytvorilo na Slovensku ďalších šesť pracovných miest, čo by v tomto prípade prinieslo 15-tisíc až 20-tisíc nových pozícií.

„Druhým dôvodom je zameranie automobilky na elektromobily, ktoré sa považujú za budúcnosť dopravy,“ uzavrel Horňák.

Fico garantuje podporu

Predseda strany Smer – sociálna demokracia Robert Fico (Smer-SD) vyhlásil, že podpísal memorandum, ktoré investícii Volvo na Slovensku garantuje podporu aj po parlamentných voľbách a prípadnej zmene vlády.

„Politické memorandum, o podpísanie ktorého ma ako predsedu Smeru-SD požiadal minister hospodárstva Richard Sulík, vzniklo pravdepodobne na požiadanie švédskej strany, ktorá vníma hĺbku vládnej krízy a vysokú pravdepodobnosť skorších volieb a novej vlády. Nech to už bolo akokoľvek, memorandum som ihneď podpísal, pretože jednou zo základných povinností štandardných politických strán je garantovať na Slovensku stabilitu a kontinuitu,“ napísal Fico.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Matej HorňákRichard SulíkRobert Fico
Firmy a inštitúcie Slovenská sporiteľňaVolvo