Výrobca prírodných aróm chce v Plavnici postaviť sklad za 1,7 milióna eur

Výrobná hala
Foto: ilustračné, Gettyimages.com

Výstavbu skladu chémie s tankovacou plochou plánuje v obci Plavnica v okrese Stará Ľubovňa bratislavská spoločnosť. Slúžiť má pre jej tamojšiu výrobno-prevádzkovú halu prírodných aróm. Zo zámeru, ktorý predložila spoločnosť na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA) vyplýva, že celkové orientačné náklady stavby predstavujú takmer 1,7 milióna eur bez DPH.

Navýšenie výroby

Predmetom výrobnej činnosti prevádzky spoločnosti Axxence Slovakia, s.r.o., v Plavnici je izolácia čistých prírodných aromatických látok zo surových extraktov a silíc rastlinného pôvodu. Plánované skladovacie priestory majú byť umiestnené na jej pozemkoch v blízkosti haly.

Zámerom výstavby nových skladovacích kapacít nie je zvýšená výroba, tá ostane na rovnakej úrovni. „Budú slúžiť na uskladnenie, stáčanie a tankovanie suroviny vstupujúcej do výroby, odpadovej hmoty a hotového produktu. V priestore skladu bude v dvojplášťových kovových nádržiach uskladnená pribudlina ako vyšší alkohol spolu s etanolom,“ uvádza sa v zámere.

Skladové priestory majú slúžiť aj na elimináciu výkyvov v dodávke vstupnej suroviny a zabezpečenie skladovania rôznych šarží výsledného produktu. To má viesť podľa investora k lepšej diverzifikácii a flexibilite výroby.

Havarijná nádrž

Rozmery skladu budú 58 metrov krát 21,4 metra, v priestore bude osem oceľových dvojplášťových nádrží s objemom dvakrát sto metrov kubických. Do nádrží sa bude vstupná surovina stáčať z tankovacej plochy z automobilovej cisterny.

Súčasťou tejto plochy bude aj havarijná nádrž. Ako ďalej vyplýva zo zámeru, investor by chcel začať s výstavbou v marci 2023, trvať by mala približne pol roka.

Spoločnosť Axxence Slovakia, s.r.o., bola založená v roku 1993. Hlavným predmetom činnosti spoločnosti je výskum a vývoj v oblasti prírodných látok a aditív, výroba prírodných chemikálií a chemických výrobkov pre potraviny a nápoje. Firma má sídlo a rafinačné technológie v Bratislave a hrubá výroba je v Plavnici. Celkové výnosy spoločnosti predstavovali podľa internetovej stránky Finstat v roku 2020 takmer 13 miliónov eur, zisk viac ako 1,8 mil. eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Axxence SlovakiaS.r.o.