Pozrite sa čo hrozí, keď sa 100 metrový žeriav nainštaluje vedľa železničnej trakcie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
BIM
Virtuálny model stavby gettyimages.com

Prečo BIM spôsobil revolúciu v stavebníctve? Prečo je to cesta, ktorou sa budú v budúcnosti uberať všetky spoločnosti? Model predsa nikdy nebude stopercentne zodpovedať realite… Zástup skeptikov má veľa podobných otázok a pochybovačných vyjadrení, na ktoré zástancovia tejto technológie už poznajú odpovede.

BIM model je informačná databáza, ktorá v sebe zahŕňa všetky údaje o stavby od jej prvotného návrhu, všetkých stupňov projektovej dokumentácie, výstavby, správy, prípadné rekonštrukcie alebo prestavby až po jej zánik a likvidáciu.

Model nikdy nebude stopercentne zodpovedať realite, ale…

Keď sa aspoň niektoré chyby v modeli odhalia už v počiatočnom štádiu, na stavbe sa im jednoducho vyhnete. Nástroje BIM pomôžu overiť kolízie a vypracujú správu, na základe nej sa ušetrí čas a nie je potrebná ručná kontrola výkresov z rôznych odvetví. Je to lepšie, ako stáť v dvojmetrovom výkope a práve zistiť, že kanalizačná rúra prechádza cez betónovú stenu.

Rýchlejšie navrhovanie a výstavba

Vyhotovenie 2D výkresov síce môže byť rýchlejšie ako vytvoriť BIM model, ale pri 2D návrhu nebude možné tak rýchlo vykonávať úpravy. Vďaka prístupnej zmene vstupných údajov (rozstupy, šírka, dĺžka) sú účinky úpravy viditeľné okamžite po zmene príslušných hodnôt. A preto, keď sa zmení poloha stĺpov a podpier – ako dlho by trvala úprava celej dokumentácie v 2D?

BIM
BIM uchováva informácie o budove počas jej celého životného cyklu gettyimages.com

Vizualizácia v ranom štádiu projektu

Tá umožňuje vytvorenie trojrozmerného modelu a umožňuje jednoduchšiu prezentáciu konečného výsledku a zasadenie stavby do existujúcej reality. Aj ten najjednoduchší 3D model je kľúčom k lepšiemu pochopeniu projektu, čo následne môže dokonca rozhodnúť o tom, kto vyhrá zákazku.

Lepšia komunikácia v rámci projektu

Pre skeptikov sú mail a telefón stále najlepšie formy komunikácie v tíme. No čím je projekt väčší, tým viac závisí jeho úspech od efektívnej komunikácie. Je ťažké poskytnúť ideálny komunikačný model, ktorý zabezpečí úspešnú spoluprácu medzi investormi, projektantmi, stavebnými manažérmi a ďalšími odvetviami. Namiesto posielania stoviek správ je možné sledovať jednotlivé úlohy na jednej virtuálnej nástenke.

Zvýšenie efektívnosti a produktivity

Kľúčom k tomuto úspechu je zvýšenie produktivity prostredníctvom automatizácie úloh, zavádzania nových technológií a rozširovania kompetencií, držať krok s technologickým pokrokom, ktorý poháňa trh a ponúka príležitosti, na ktoré by sme predtým nikdy nepomysleli.

Jednoduchý prístup k informáciám

Vďaka BIM môžu všetky zainteresované strany zobraziť a manipulovať s rovnakým virtuálnym modelom stavebného projektu, čo znižuje potrebu nákladných papierových výkresov a uľahčuje efektívnejšiu spoluprácu. BIM tiež umožňuje odborníkom vytvárať 2D výkresy a harmonogramy priamo z 3D modelu, čím sa šetrí čas a zvyšuje presnosť. Okrem toho môže používať na vytváranie simulácií, ktoré pomáhajú testovať rôzne návrhy a scenáre výstavby.

Podporuje udržateľnosť

Ďalšou z výhod BIM je jeho potenciál podporovať väčšiu udržateľnosť. Stavebníctvo je zodpovedné za veľké množstvo znečistenia a odpadu a je nesmierne dôležité nachádzať spôsoby, ako znížiť vplyv na životné prostredie. BIM môže pomôcť tým, že digitálnym modelovaním identifikuje potenciálne problémy, ktoré by mohli zvýšiť množstvo odpadu alebo vyžadovať využívanie obmedzených zdrojov.

Životný cyklus projektu

Ukladanie a archivácia projektových údajov je dôležitá a ideálne by bolo, keby sa uskutočňovali už počas samotnej implementácie. Rovnako ako samotná archivácia je dôležité mať k údajom jednoduchý prístup aj hneď po ukončení projektu. Správne zaznamenané informácie v 3D modeli týkajúce sa materiálu, miesta, dátumu realizácie alebo dátumu ďalšej kontroly umožňujú vytvoriť databázu. Takto vytvorená databáza môže byť oporou v prípade budúceho rozšírenia alebo rekonštrukcie, ako aj pri údržbe objektu.

BIM
Dôležité je stavať bezpečne gettyimages.com

Vďaka tomu môžeme zabudnúť na kontrolu dátumov, kedy napríklad vykonať ďalšiu kontrolu výťahu alebo vymeniť hasiaci prístroj – informácie sa môžu automaticky odoslať príslušnému príjemcovi, napríklad vo forme e-mailu priamo z modelu BIM.

Zlepšenie BOZP

Je dôležité nielen stavať, ale stavať aj bezpečne. BIM môže v tomto smere pomôcť tým, že už počas procesu projektovania núti ľudí premýšľať, ktoré práce sa budú vykonávať vo výške, kde sa nachádza železničná trať alebo káble vysokého napätia. V modeli je možné spojiť mnohé disciplíny a vidieť, čo sa nachádza v okolí (alebo pod zemou) plánovaného objektu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať