Eva Croitoru Králová: Ľudia si najmä počas lockdownu začali uvedomovať dôležitosť bývania (rozhovor)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Eva Croitoru Králová, ateliér 2K architekti
Tento článok pre vás načítala AI.

Komu záleží, aby jeho nové bývanie bolo nie len pekné, ale aj funkčné a praktické, je ideálne si zavolať skúseného architekta. Odborník pomôže nielen s estetikou priestoru, ale aj s logickým usporiadaním. A to všetko od prvého náčrtu ceruzkou až po samotnú realizáciu.

O ceste k dizajnu a architektúre, ako aj o tipoch v rámci zariaďovania bývania, sme sa rozprávali s architektkou Evou Croitoru Královou.

Kedy ste sa rozhodli, že chcete byť architektkou?

Môj otec je stavbár a od malička som sa stretávala s plánmi a nákresmi. Postavil aj náš rodinný dom, tak som vyrastala na stavbe a bola súčasťou procesu. Už ako malé dieťa som si kreslila domy a každý dom mal pôdorys so zariadením.

Od vždy som mala rada históriu a obdivovala som krásne budovy. Bolo obdobie, keď som sa chcela stať doktorkou, ale vždy prevážila moja tvorivá stránka.

Chodila som na výtvarnú, často som si niečo kreslila a vymýšľala. No inklinovala som aj k technickej stránke stavby, kde bolo potrebné zapojiť logické myslenie.

Ako náročná je cesta k tomuto povolaniu?

Na Fakulte architektúry a dizajnu na Slovenskej technickej univerzite som okrem matematiky, deskriptívy, jazyka a základov histórie mala talentové skúšky, na ktoré je potrebné sa pripraviť. Výhodou bolo, že škola ponúkala kurzy kreslenia, ktoré záujemcu o štúdium na to pripravia.

Išlo o náročné 6-ročné štúdium, kde si prvé štyri roky musíte prejsť všetkými odbormi. Následne si vyberiete obor, ktorému sa dva roky venuje. Ja som si zvolila obytné budovy. Na toto povolanie potrebujete zlúčiť technické znalosti s umeleckým cítením, kreativitou a praktickosťou, aby výsledok bol harmonický, technicky zvládnutý a dal sa využiť na maximum.

Potom som sa rozhodla ešte ísť na doktorandské štúdium, ktoré trvalo tri roky, odbor dizajn.

Aké bolo prvé zamestnanie?

V obore som začala pracovať počas druhého ročníka na vysokej škole. Ako sa hovorí, prax je najlepší učiteľ. Pracovala som v architektonickom ateliéri a skôr som robila pomocné práce.

Architekti riešili rodinné domy, obytné a administratívne budovy. Prekresľovala som výkresy alebo vyrábala hlavičky výkresov. Získala som viaceré vedomosti o stavbách, nástrahách realizácie, ale aj o práci v danom programe.

Čo Vás motivovalo vymeniť zamestnávateľa za vlastnú značku?

Od školy som snívala, že si založím vlastný ateliér. Ale ako to väčšinou býva, vždy bolo niečo, prečo ešte nie. Som rada, že som si prešla rôznymi prácami v rôznych ateliéroch a v interiérových štúdiách.

Spoznala som mnoho profesionálov, ktorí ma veľa naučili. Teraz môžem využiť všetky zužitkované roky a budovať si svoju značku a svoj sen.

Rastie záujem o služby architektov u nás?

Posledné roky sa venujem najmä interiérom a tu je vidieť, že ľuďom záleží na ich bývaní a sledujú aj trendy vo svete. Kupujú si byty a domy s cieľom v nich žiť dlhšie a nie o rok sa sťahovať inam. Mám pocit, že od pandemického lockdownu, keď začali ľudia pracovať z domu a začali si uvedomovať dôležitosť bývania.

Chcú sa doma cítiť príjemne, komfortne a chcú mať priestor na prácu, oddych, či varenie. Na toto je ideálne zavolať si skúseného architekta, ktorý pomôže nielen s estetikou priestoru, ale aj logickým usporiadaním, aby všetko spolu fungovalo.

Platí, že čím vyššia suma za architekta, tým vyššia kvalita?

Od určitej úrovne a skúsenosti architekta je to iba o mene, resp. jeho značke. Ak človek siaha po nižšej cene, dostane najmenej. Je potrebné vidieť prácu architekta a podľa toho vie klient, akú kvalitu môže očakávať.

No ak už architekt má skúsenosti, tak je jedno, či si potenciálny klient vyberie toho, čo je verejne známy, ale nie. Tam by už mala byť kvalita na rovnakej úrovni.

V akých cenových reláciách sa hýbe cena za architekta na meter štvorcový na Slovensku?

Na Slovensku nájdete malé aj veľké štúdia a každé si určuje svoje vlastné ceny na nejakom systéme. Dôležité je, čo klient chce a potrebuje. Dispozičné riešenie, či kompletný návrh v 3D, prípadne či chce vizualizácie a aký objem technickej dokumentácie potrebuje.

Každá cena je individuálna pre daného klienta. Za jednoduchú dispozíciu môže zaplatiť od 15 až 20 eur za meter štvorcový, až po komplexné návrhy, kde sa niekde platí za meter štvorcový aj v stovkách eur.

Je potrebné si uvedomiť, že táto práca je časovo náročná a klienti nevidia koľko hodín architekt strávi na projekte, vidí iba výslednú sumu. Ak by sa rozpočítali hodiny strávené na projekte, tak by boli viacerí prekvapení, koľko by vyšla hodinová mzda po spracovaní celého projektu.

V akej fáze plánovania nového bývania je najlepšie Vás osloviť?

Pri návrhu interiéru do rodinného domu je ideálne prísť pred začatím stavby, aby bolo možné urobiť ešte prípadné úpravy. Napríklad posun priečky, vody, či elektroinštalácie.

Pri byte však tiež treba myslieť na dostatok času. Pri novostavbe je dobré prísť aj keď ešte nemá klient byt odovzdaný. Vtedy je ešte dosť času na prípravu a občas sa dajú dohodnúť u developera aj nejaké zmeny.

Pri rekonštrukcii je dobré si určiť, kedy by ju chceli realizovať a prísť aj o pol roka dopredu. Za ten čas sa vyladí návrh a dohodnú sa všetky profesie – majstri, teda konkrétne dátumy. Realizácia je potom rýchla, lebo všetky body nadväzujú.

Samozrejme, ak klient nepríde pol roka dopredu, aj to je riešiteľná situácia, no náročnejšie sa budú dolaďovať časy u konkrétnych majstrov. Najdôležitejšia vec na projekte je dobrá príprava.

Koľko času potrebujete na jeden projekt?

Toto je veľmi individuálne. Malý projekt ako kúpeľňa alebo detská izba sa dá zvládnuť za pár týždňov. Kompletný projet bytu či domu záleží na veľkosti a náročnosti. Taktiež ako komunikuje klient. Spätná väzba je dôležitá, aby som mohla pokračovať v projekte.

Jednoduchší projekt bytu alebo domu môže trvať týždne. Komplexný návrh s rozpočtom, prípadne s prípravami na realizáciu, môže trvať dva či tri mesiace.

Na čom by klient nemal šetriť pri realizácii?

Určite na podlahe, obklade a dlažbe v kúpeľni. Tieto veci nebude klient v blízkej budúcnosti meniť. A určite by som nešetrila na kuchyni. Keď je dobre dispozične navrhnutá a vyrobí sa z kvalitného materiálu, vydrží dlho.

Pri vstavanom nábytku, ak človek investuje do návrhu, tak nábytok by mal byť kvalitne vyrobený u stolára. Ak klientovi nevychádza urobiť všetko naraz z rozpočtu, tak je dobré projekt realizovať postupne a nenakupovať lacný sektorový nábytok, len aby bol.

Svetlá – na toto klientom už zväčša nezostáva veľa z rozpočtu. No svetelný technik viackrát vysvetľoval, aké sú dôležité kvalitné svetlá z kvalitných materiálov, ktoré vydržia a nepokazia sa po pár rokoch používania.

Ak má niekto obmedzený rozpočet len na jednu miestnosť, ktorú by ste klientovi odporučili zrealizovať?

Rozdelila by som to na dva príklady. Ak potrebuje skrášliť, resp. obnoviť interiér, v ktorom žije, tak kuchyňu. Je to srdce domova, kde sa všetci stretávajú.

Ak potrebuje rekonštruovať celý byt či dom, tak určite by som odporučila upraviť dispozíciu podľa potreby, spraviť nové podlahy, dvere, ako aj kúpeľňu a toaletu. Ak na ostatné nie sú peniaze, toto je základ, na ktorom sa dá stavať. Vždy sa potom dá urobiť postupne jedna miestnosť.

Klienti sa Vám zväčša odovzdajú, alebo majú jasný plán a predstavy?

Aj toto je rôzne. Aj aj.

Odmietli ste niekedy klienta so slovami „toto je nereálne“?

Nie. Vždy nájdeme cestu.

Aký je Váš rukopis? Čo Vás v návrhoch vystihuje?

Mininimalizmus, praktické riešenia, využitie priestoru, harmónia a vzdušnosť.

A ešte niekoľko praktických otázok na záver:

Do interiéru tapety alebo stierky?

Tapety pekne dotvoria priestor, sú dekoratívne. Už to nie je, čo bývalo kedysi. Na výber sú rôzne kvalitné materiály a dizajny. Dajú sa s nimi zvýrazniť priestory, alebo ich zjemniť. Obľúbené sú v detskej izbe a aj v spálni. Stierky sú tón v tóne. Tiež záleží, akú si dáte.

Na podlahu drevo, laminát, dlažbu alebo vinil?

Individuálna voľba, záleží od preferencii klienta.

Kuchynský ostrovček, áno alebo nie?

Záleží od priestoru. Ak je kuchyňa veľká, tak áno. No ak je priestor malý, nedávala by som nasilu ostrovček.

Žalúzie alebo záclony?

interiérové žalúzie nie! Záclona krásne doplní priestor a zjemní ho. No exteriérové žalúzie odporúčam.

Stolár alebo sektorový nábytok?

Stolár. Jeho práca sa dá neskôr dotvoriť pekným solitérom, napríklad z masívneho dreva. Či už v podobe komody alebo barovej skrinky. Stoly preferujem z dreva, veľa firiem robí krásne drevene stoly.

Zemité tóny alebo farebný kontrast?

Zemité tony sa dajú vždy dotvoriť aj farbou. Každému sa páči niečo iné, ale základ by som odporučila neutrálny a na tom stavať, či už farbu alebo len akcentom.

Lesk alebo mat?

Ja som za mat.

Zabudovaná alebo americká chladnička?

Každého preferencia. Ja osobne považujem americké chladničky za nepraktické. Sú široké a mraznička je úzka. Buď voľne stojacia klasická alebo vstavaná. V dnešnej dobe sa už robia aj do 800 mm skrinky, čo značne zväčší objem chladničky aj mrazničky.

Najväčší lapač prachu?

Vnútorné žalúzie, dizajnové lampy, otvorené police plné drobností.

Ďakujeme sa rozhovor a prajeme veľa spokojných klientov.

Ing. arch. Eva Croitoru Králová, ArtD.:

Študovala na Fakulte architektúry a dizajnu na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave, odbor obytné budovy. Neskôr pokračovala na doktorandskom štúdiu na tej istej fakulte, odbor dizajn. Viac ako 10 rokov zbierala skúsenosti v ateliéroch a interiérových štúdiách ako napríklad ITB Development, Nova Interier Studio, Cymorka interior design, či Lextav. Živnosť si založila v roku 2013 a úplne sa osamostatnila v roku 2021. Rok na to otvorila interiérové štúdio „2K architekti“ v Stupave. Vo svojom portfóliu už má stovky spokojných klientov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eva Croitoru Králová
Firmy a inštitúcie 2K architekti