Existuje niekoľko spôsobov, ako ochladiť mesto

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
horúčavy v meste
Výber správnych stavebných materiálov a posilnenie mestskej zelene môžu dopomôcť k ochladzovaniu mestského prostredia gettyimages.com

Celý svet postihuje problém rýchleho otepľovania miest v dôsledku klimatických zmien. Satelitné údaje ukazujú, že mestá sa každých 10 rokov otepľujú o 0,56 °C. Najväčší nárast teplôt je v metropolách ako Londýn, Peking a São Paulo a ázijské mestá sa otepľujú rýchlejšie ako európske a oceánske.

Tieto výsledky zdôrazňujú potrebu prijatia ekologických opatrení na zmiernenie globálneho otepľovania a ochranu našich miest. Je čas konať a bojovať proti tomuto problému.

Prečo je v mestách teplejšie?

Z intenzívne urbanizovaných miest sa stávajú betónové džungle, kde zelené plochy a stromy postupne miznú. Tento trend spôsobuje nárast efektu mestských tepelných ostrovov a zvýšenie skleníkového efektu, čo je vážny problém v spojení s globálnym otepľovaním. Horúčavy a rekordne vysoké teploty sú dnes bežné nielen v teplých krajinách, ale aj v chladnejších oblastiach.

Vzhľadom na to, že viac ako polovica svetovej populácie žije v mestách, je dôležité tento problém riešiť. Efekt tepelného ostrova vážne ovplyvňuje zdravie obyvateľov a nesie so sebou vyššie náklady pre spoločnosť. Našťastie existujú možnosti zasiahnuť, ako napríklad výber správnych stavebných materiálov a posilnenie mestskej zelene, čo môže mať pozitívny vplyv na zmiernenie týchto negatívnych účinkov.

horúčavy v meste
Betónové povrchy v mestách absorbujú teplo gettyimages.com

Čo sú to mestské tepelné ostrovy?

Mestské tepelné ostrovy sú oblasti s výrazne vyššou teplotou ako má vidiecke prostredie. Tento jav je spôsobený umelou infraštruktúrou, uzavretými ulicami a stavbami, ktoré zadržiavajú teplo. V mestách prispieva k vyšším teplotám aj spaľovanie fosílnych palív a emisie skleníkových plynov.

Zvyšujúce sa používanie klimatizácií vytvára začarovaný kruh, keďže tieto systémy produkujú ďalšie teplo. Asfaltové a betónové povrchy v mestách absorbujú teplo a bránia prirodzenému ochladzovaniu. Zahusťovanie centier vysokými budovami spomaľuje rýchlosť vetra, čím sa zníži jeho účinok na chladenie. Tieto faktory sú dôsledkom ľudskej činnosti a negatívne ovplyvňujú tepelnú pohodu v mestských oblastiach.

Ako ochladzovať mestá?

Vedci navrhujú výsadbu mestskej vegetácie ako účinnú stratégiu na boj s otepľovaním miest. Fenomén mestského tepelného ostrova, ktorý zvyšuje teploty v metropolitných oblastiach robí zraniteľných voči horúčavám aj obyvateľov. Prinášanie zelene do mestského prostredia je výborným spôsobom, ako poskytnúť ľuďom úľavu od letných teplôt.

horúčavy v meste
Zelené strechy v meste prispievajú k nižšej teplote budov gettyimages.com

Sú účinné aj stavebné materiály?

Tmavé povrchy a stavby v mestách absorbuje až 90 % slnečného žiarenia, čo spôsobuje prehrievanie. Svetlé stavebné materiály a termoreflexné nátery však môžu účinne znižovať absorpciu tepla a prehrievanie vzduchu, čím pomáhajú riešiť efekt tepelného ostrova.

Ekologické dlažby s priepustnými škárami umožňujú dažďovej vode vsiaknuť do pôdy a vracať sa do prírodného cyklu, čím zlepšujú udržateľnosť mestských oblastí.  Ďalším riešením zelené strechy, ktoré absorbujú dažďovú vodu, znižuje teplotu budov a podporuje biodiverzitu. Výber vhodnej vegetácie je kľúčový pre ich úspešnú implementáciu v mestskom prostredí. Tieto opatrenia sú cestou k chladnejším a udržateľnejším mestám.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať