Petržalka podala odvolanie voči projektu Green Park a zvažuje podnet na generálnu prokuratúru

Bratislavská mestská časť Petržalka podala odvolanie voči developerskému projektu Green Park. Projekt podnikateľa Ivana Kmotríka dostal od Okresného úradu Bratislava (OÚ) povolenie na stavbu.

Svojvoľne porušili pravidlá

„OÚ niekoľkonásobne, hrubo a svojvoľne porušil pravidlá územného konania, pričom územné povolenie bez záväzného stanoviska mesta je len jedným z nich,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Petržalky Mária Halašková. Odvolanie Petržalky má 60 strán a mestská časť taktiež zvažuje aj podanie podnetu na Generálnu prokuratúru.

Okresný úrad odsúhlasil stavebnú dokumentáciu, ktorá je podľa Petržalky v rozpore s územným plánom. Nemal taktiež súhlasné stanovisko na výrub alebo presadenie stromov ani z vlastného odboru ochrany prírody a nemá ani záväzné stanovisko cestného správneho orgánu, ktorý musí dať súhlas k napojeniu cesty a k vjazdu do objektu.

Projektu Green Park sa venoval krátko po zvolení minulý rok aj súčasný starosta Petržalky Ján Hrčka, ktorý už týždeň po svojom nástupe žiadal OÚ, aby sa projektu venoval stavebný úrad v Petržalke, pretože už aj počas posudzovania EIA sa ministerstvo životného prostredia vyjadrilo, že stavba nie je taká rozsiahla, aby ju musel posudzovať OÚ.

Povolenie zaskočilo aj magistrát

Okresný úrad na listy starostu nereagoval, ani po opätovných urgenciách zo strany Miestneho úradu Petržalka.

Povolenie OÚ zaskočilo aj bratislavský magistrát, ktorý sa taktiež voči rozhodnutie odvolal. „Stavebný zákon umožňuje, aby v územnom konaní rozhodoval aj okresný úrad. To sa stalo aj v tomto prípade a územné rozhodnutie vydal Okresný úrad Bratislava. Toto však nič nemení na fakte, že záväzné stanovisko hlavného mesta k investičnej činnosti/stavbe je neopomenuteľným podkladom pre rozhodovanie stavebného úradu v územnom konaní a nemôže byť nijako nahradené. Hlavné mesto do dneška nevydalo záväzné stanovisko k investičnému zámeru Green Park,“ povedal hovorca Bratislavy Peter Bubla.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan KmotríkJán HrčkaMária HalaškováPeter Bubla