Prestížnu architektonickú cenu získal projekt modernizácie SNG aj ďalšie výnimočné diela

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rekonštrukcia SNG
Budova SNG po rekonštrukcii. SITA/Jana Birošová
Tento článok pre vás načítala AI.

Projekt rekonštrukcie, dostavby a modernizácie areálu Slovenskej národnej galérie (SNG) v Bratislave získal ďalšie ocenenie. Odborná porota sa rozhodla tomuto architektonickému dielu udeliť hlavnú cenu Dušana Jurkoviča 2023.

Spolok architektov Slovenska udelil národnú cenu za architektúru už po 59. krát. Slávnostné odovzdanie cien sa uskutoční 30. novembra symbolicky v priestoroch SNG. Tento rok posudzovala porota 17 prihlásených diel. Z nich vybrali jedného laureáta a štyri nominované diela.

Hlavná cena bola udelená projektu prístavby SNG od architekta Vladimíra Dedečka. Za rekonštrukciou a modernizáciou objektu do podoby, v akej ho vidíme dnes, stojí ateliér Architekti BKPŠ autorov Martina Kusého a Pavla Paňáka.

Rekonštrukcia po viac ako 20 rokoch

Projekt prestavby areálu SNG spustil havarijný stav premostenia, ktoré museli v roku 2001 uzatvoriť. Nasledovali dve architektonické súťaže – v roku 2003 a 2005. Víťaz vzišiel až z druhej zo súťaží. Z dôvodu ekonomickej krízy však SNG začala s prestavbou areálu až v roku 2016.

Zrekonštruovaný areál SNG priniesol rozšírenie výstavnej plochy až o 5-tisíc metrov štvorcových, ale tiež zmodernizovanú kinosálu, knižnicu a archív, nový depozitár, reštaurátorské dielne a ateliéry, vynovenú administratívnu časť, kaviareň, kníhkupectvo, aj verejné priestory s nádvorím.

Projekt modernizácie SNG získal nedávno tiež ocenenie CE ZA AR 2023 v kategórii Fenomény architektúry, v ktorej porota hodnotí diela vzhľadom na jedinečnosť ich funkcie, či príbeh.

Najstaršie architektonické ocenenie

Architektonická cena Dušana Jurkoviča bola zriadená ako pocta pamiatke zakladateľa modernej slovenskej architektúry a je najstarším architektonickým ocenením na Slovensku. Od roku 1964 sú v rámci nej oceňovaní autori za diela, ktoré prispievajú k zvýšeniu úrovne a prestíže architektonickej tvorby na Slovensku.

Okrem víťaza porota tento rok ocenila aj šyri ďalšie diela a vysokou architektonickou hodnotou.

Jedným z nich je nový pavilón urgentného príjmu Nemocnica Bojnice. „Zaujímavosťou je, že pôvodné zadanie v Bojniciach počítalo s rekonštrukciou pôvodného „urgentu“. Architekti však prišli s návrhom koncepcie rozvoja areálu, ktorého súčasťou je nový pavilón urgentného príjmu,“ konštatuje archinfo.sk.

Nový pavilón urgentného príjmu – Nemocnica Bojnice
Novy pavilon urgentneho prijmu nemocnica Bojnice Foto: Tomáš Manina/archinfo

Ďalším oceneným je projekt onkologického denného stacionára v Belgicku od slovenského architektonického štúdia Archekta a belgicko-slovenského štúdia Ark-shelter.

Warm Nest - onkologický denný stacionár, Knokke-Heist, Belgicko
Warm Nest – onkologický denný stacionár, Knokke-Heist, Belgicko Foto: BoysPlayNice/archinfo

Tretím oceneným je projekt Bytové domy Slnečnice, zóna C3-2.etapa. Porota ocenila predovšetkým prácu s verejným a poloverejným priestorom obytného súboru. „Mierka a výška korunných ríms, použité materiály fasád predovšetkým prírodného charakteru i riešenie susedských predzáhradiek evokuje príjemne obytné mestské prostredie,“ uvádza archinfo.sk.

Bytové domy Slnečnice, zóna C3- 2.etapaFoto: DYNAMEET visual studio
Bytové domy Slnečnice, zóna C3- 2.etapa Foto: DYNAMEET visual studio/archinfo

Posledným oceneným projektom je centrum pomoci človeku v Trnave. Ide o projekt zameraný na pomoc ľuďm bez domova. Vďaka rekonštrukcii sa chátrajúce hospodárske budovy v širšom centre mesta zmenili na moderný a verejnosti prospešný objekt.

Centrum pomoci človeku v Trnave
Centrum pomoci človeku v Trnave Foto: Tomáš Manina/archinfo
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie slovenská komora architektovSNG Slovenská národná galéria