Strechu bytovky v Dolnom Kubíne museli opraviť, do podkrovných nájomných bytov zatekalo

Bytovka
Foto: SITA/Martin Havran

Ešte pred nastupujúcou zimou sa dolnokubínska radnica snaží opraviť strechu mestského nájomného bytového domu na Štúrovej ulici. Nájomníci podkrovnej časti domu museli na niekoľko týždňov byty opustiť, pretože v rámci rekonštrukcie vymieňali všetkých 22 strešných vikierov, na ktorých bol poškodený plášť. Ako agentúru SITA informoval hovorca mesta Martin Buzna, na rekonštrukciu, ktorá zastaví zatekanie do podkrovných bytov, vyčlenila radnica 135-tisíc eur.

Dve etapy

Oprava bytovky bola rozdelená na dve etapy a dotkla sa iba nájomníkov v podkrovnej časti. „Ide o rekonštrukciu vonkajšej časti strešného plášťa, kde sa pôvodná betónová strešná krytina pokrýva plechom. Dorábame aj kontaktný zatepľovací systém či klampiarske prvky a doplnky. Okrem toho zasahujeme aj do interiérovej časti, kde sa robili zákroky do krovu a do statickej časti strešného plášťa. Z tohto dôvodu sa vymieňa nová tepelná izolácia a sadrokartónové konštrukcie,“ vysvetlil podstatu rekonštrukcie vedúci odboru výstavby Mestského úradu v Dolnom Kubíne Pavol Starek. Práce na rekonštrukcii strechy mestskej bytovky by mali byť ukončené do konca novembra.

Aj keď rekonštrukciu strechy nájomnej bytovky platí mesto zo svojho rozpočtu, nájomné za byty zvyšovať nebude. „Bytovka je postavená zo zdrojov Štátneho fondu rozvoja bývania. Pri výške nájmu sme limitovaní pravidlami fondu a takisto všeobecným záväzným nariadením (VZN) mesta Dolný Kubín, takže nevieme premietnuť náklady na túto opravu do nájmu,“ konštatoval dolnokubínsky viceprimátor Matúš Lakoštík.

Z bytov dostali neplatičov

Podľa Lakoštíka bol s nájomníkmi v mestských bytovkách v minulosti veľký problém, aj preto samospráva výrazne sprísnila podmienky posudzovania nových žiadateľov o pridelenie nájomného bytu i žiadateľov o opakované uzatvorenie nájomnej zmluvy.

„Podarilo sa nám z nájomných bytov dostať neplatičov, problémových nájomcov, ktorí porušovali VZN alebo verejný poriadok. Každú jednu žiadosť posudzuje bytová komisia, ktorá je zložená zo zástupcov mesta a obyvateľov okolitých bytoviek,“ poznamenal Lakoštík.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin BuznaMatúš LakoštíkPavol Starek