V Bratislave pribudli ďalšie voľné kancelárske priestory, na dokončenie čakajú ďalšie projekty

Kancelárske stoličky
Približne štyri percentá budov sú vo vlastníctve štátu. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Počas tretieho kvartálu tohto roka pribudlo v Bratislave takmer 15-tisíc metrov štvorcových kancelárskej plochy. Vyplýva to z aktuálnej správy Bratislava Research Forum (BRF).

„V treťom štvrťroku 2021 dosiahla celková ponuka kancelárskych priestorov v Bratislave viac ako 1,975 milióna metrov štvorcových,“ uvádza BRF s tým, že v tomto období pribudli dve nové kancelárske budovy – Jurkovičova Tepláreň s plochou 4,2-tisíc metrov štvorcových a Klingerka Office, ktorá má 10,5-tisíc metrov štvorcových plochy.

„Do konca roka očakávame dokončenie ďalších dvoch projektov triedy A s celkovou plochou viac ako 27-tisíc metrov štvorcových,“ dodáva BRF.

Časť budov vlastní štát

Pokiaľ ide o vlastnícku štruktúru, rovnako ako minulý kvartál, približne štyri percentá budov sú vo vlastníctve štátu a ďalších 13 percent sú budovy, ktoré sú vlastnené a plne obsadené tou istou entitou.

„Celkové zásoby na komerčné využitie zostávajú na 83 percent z celkových moderných kancelárskych priestorov v Bratislave (alebo okolo 1,6 milióna metrov štvorcových),“ konštatuje BRF.

Celkovo je v Bratislave až 672-tisíc metrov štvorcových kancelárskych priestorov s platným certifikátom zelenej/trvalo udržateľnej budovy.

Neobsadenosť sa znížila len minimálne

Nájomné transakcie dosiahli v treťom štvrťroku 2021 celkovú výmeru zhruba 44-tisíc metrov štvorcových čo predstavuje takmer 20-percentný pokles transakcií v porovnaní s rovnakým štvrťrokom minulého roka.

„Najväčšia transakcia v tomto štvrťroku je prednájomná zmluva v oblasti spotrebného tovaru o výmere päťtisíc metrov štvorcových, ale zaznamenávame aj ďalších 10 transakcií v individuálnej výmere prekračujúcej tisíc metrov štvorcových,“ dodáva BRF.

Celková miera neobsadenosti v Bratislave zaznamenala iba minimálne zníženie o 0,01 percenta na 12,21 percenta. „Nájomné (prime rent) sa oproti minulému štvrťroku nemení z úrovne 16,50 eur za meter štvorcový a mesiac,“ uzatvára BRF.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Bratislava Research Forum