Na stredné školy v Bratislavskom kraji nastúpi viac ako 4-tisíc prvákov, pribudnú aj nové odbory

Foto: ilustračné, Getty Images

Bratislavský samosprávny kraj (BSK), ktorý je zriaďovateľom 54 stredných škôl, by mal v novom školskom roku privítať viac ako 4-tisíc prvákov. Od septembra pribudnú na školách aj nové odbory a fungovať začnú dve Spojené školy. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa BSK Lucia Forman.

„K 30. júnu sa do župných stredných škôl predbežne zapísaných 4 039 prvákov, čo je nárast o 6,2 percenta oproti minulému roku. Vtedy to bolo 3 804 žiakov. Definitívne počty prvákov však budú známe až po zbere údajov k 15. septembru,“ uviedla hovorkyňa.

Pribudli aj viaceré nové odbory

Žiaci v školách v pôsobnosti BSK sa budú od septembra vzdelávať aj vo viacerých nových odboroch.

V Obchodnej akadémii na Dudovej v Bratislave pribudne bilingválne štúdium v anglickom jazyku, grafický, priestorový a fotografický dizajn budú mať k dispozícii žiaci Školy umeleckého priemyslu na Sklenárovej v hlavnom meste.

V Strednej priemyselnej škole elektrotechnickej na Zochovej v Bratislave budú vyučovať inteligentné technológie a programovanie digitálnych technológií.

„Odbor technik spracovania plastov pribudne v Strednej odbornej škole chemickej vo Vlčom hrdle, odbor rybárstvo a vodný manažment zase v Spojenej škole v Ivanke pri Dunaji (okres Senec), odbor mäsiar – kuchár v Strednej odbornej škole gastronómie a hotelových služieb na Farského v Bratislave a kuchár v Strednej odbornej škole podnikania a služieb na Myslenickej v Pezinku,“ dodáva kraj.

Vznikli aj dve spojené školy

V Bratislave od nového školského roku vzniknú aj dve spojené školy – Spojená škola na Pankúchovej 6 v Petržalke a Spojená škola na Ostredkovej 10 v Ružinove.

„Spojenú školu v bratislavskej Petržalke budú tvoriť dve organizačné zložky, a to Základná škola a Gymnázium, ktorých súčasťou bude aj Školský klub detí a Školská jedáleň,“ vysvetlil kraj.

Aj ružinovská Spojená škola bude pozostávať z dvoch organizačných zložiek, a to Základná škola a Stredná športová škola. Ich súčasťou bude Školská jedáleň.

„Naše školy majú vysokú úroveň, preto ma teší záujem žiakov, ktorí sa mohli rozhodovať medzi odborným a humanitným vzdelávaním, či duálnym vzdelávaním, alebo štúdiom na bilingválnych školách,“ uzavrel predseda BSK Juraj Droba.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj Droba
Firmy a inštitúcie BSK Bratislavský samosprávny kraj (VÚC)