Dotácia na dieťa v škôlke či v školskom klube porastie, Kusý chce nájsť peniaze aj za cenu úspor

Foto: ilustračné, SITA/Jozef Jarošík

V bratislavskej mestskej časti Nové Mesto zvýšia dotácie na dieťa v materskej škole a žiaka v školských zariadeniach zriadených mestskou časťou. Z rozpočtu mestskej časti tak v roku 2020 minú na tento účel o vyše 300-tisíc eur viac ako tento rok. Navýšenie dotácií v utorok schválili novomestskí poslanci na zasadnutí miestneho zastupiteľstva. „Zvýšenie ročnej dotácie je nevyhnutné, keďže od 1. januára 2020 majú byť valorizované platy zamestnancov štátnej a verejnej správy o 10 percent,“ napísali v dôvodovej správe návrhu.

Inšpirovali sa inými mestskými časťami

Po novom bude výška ročnej dotácie v materských školách minimálne 1900 eur na jedno dieťa a v školských kluboch detí aspoň 430 eur na dieťa. V porovnaní s minulými obdobiami je to zvýšenie v prípade materských škôl o 200 eur na dieťa a v prípade školských klubov o 60 eur na dieťa.

Školské jedálne dostávajú dotáciu 210 eur na stravníka, čo ostáva nezmenené. Pred výšku dotácie však mestská časť pripojí pojem „najmenej“, čo umožní mestskej časti flexibilnejšie narábať s týmto číslom. V tomto prípade sa inšpirovali inými bratislavskými mestskými časťami.

Podľa Výkazu o počte žiakov základných a umeleckých škôl, detí materských škôl a školských zariadení a poslucháčov jazykových škôl v územnej pôsobnosti Nového Mesta v školskom roku 2019/2020 navštevuje novomestské materské školy 1120 detí, školské kluby detí 1558 žiakov a školské jedálne majú 4211 potencionálnych stravníkov (1120 škôlkarov a 3091 žiakov základných škôl, pozn. SITA).

Potrebujú viac peňazí

V roku 2019 išli na dotácie pre materské školy z rozpočtu mestskej časti takmer dva milióny eur, v roku 2020 to bude vyše dvoch miliónov eur. Školské kluby boli z miestneho rozpočtu v roku 2019 podporované vyše 500-tisíc eurami, v roku 2020 dostanú takmer 700-tisíc eur.

„Naše školy a škôlky potrebujú viac peňazí a musíme tie peniaze v rozpočte nájsť,“ uviedol starosta mestskej časti Nové Mesto Rudolf Kusý. Suma navýšenia podľa jeho slov nie je konečná, „všade je totiž doplnené slovíčko minimálne,“ dodal Kusý.

Poslanci spochybňovali, či sa v rozpočte nájdu peniaze na takéto zvýšenie dotácií škôlkam a školským klubom. „Peniaze však musíme nájsť aj za cenu úspor,“ oponoval Kusý s tým, že by to ani nenazval šetrením, ale „nerobením niektorých činností.“

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Rudolf Kusý