K zmenám v oblasti vzdelávania sa už môžu vyjadriť aj mladší študenti, vzniká Žiacky poradný výbor

K zmenám vo vzdelávaní sa už môžu vyjadrovať aj žiaci základných škôl. Foto: ilustračné, Thinkstock.

Študenti sa k zmenám v oblasti vzdelávania a mládežníckych politík môžu vyjadriť v novozriadenom Žiackom poradnom výbore. Ako informoval odbor komunikácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, o členstvo sa môžu uchádzať žiaci od šiesteho ročníka základných škôl až po posledný ročník stredných škôl. Záujemcovia tiež budú môcť prinášať aj vlastné myšlienky.

Prihlásiť sa môžu do konca júna. Informačná a náborová kampaň začne v nedeľu 13. júna. Výbor zriadili Štátny pedagogický ústav (ŠPÚ) a Iuventa – Slovenský inštitút mládeže na základe idey mládežníckého delegáta SR pri OSN Šimona Babjaka.

Ocenil, že na Slovensku je podporená participácia mladých ľudí na národnej úrovni. Podľa neho môže byť tento krok vzorom aj pre iné krajiny, ktoré chcú zapojiť mladých ľudí do rozhodovacích procesov.

Rozmanité zastúpenie žiakov

Žiacky poradný orgán bude mať 16 členov, ktorých funkčné obdobie bude dva roky. V danej skupine by mali byť rovnomerne zastúpení žiaci a žiačky základných a stredných škôl zo všetkých krajov, menšín či rozmanitých spoločenských skupín.

Nový orgán má predstavovať miesto pre vzájomný dialóg a vyjadrovanie názorov jeho členov k rôznym oblastiam výchovy a vzdelávania. Úlohou členov bude takisto vypracovávať a predkladať návrhy na zlepšenie a skvalitnenie podmienok žiakov v školách aj v spoločnosti.

Cieľom je osobný rozvoj

„Naším cieľom je, aby boli mladí ľudia vnútorne motivovaní učiť sa, všestranne sa rozvíjať a angažovať sa v dianí v školách aj v širšej spoločnosti. Poznanie ich názorov a potrieb nám môže pri plnení tohto cieľa významne napomôcť,“ objasnila riaditeľka ŠPÚ Miroslava Hapalová.

Podľa generálneho riaditeľa Iuventy Petra Lenča sa vznikom orgánu napĺňa princíp participatívnosti v tvorbe a realizácii takzvanej mládežníckej politiky.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miroslava Hapalová
Firmy a inštitúcie IuventaŠtátny pedagogický ústav (ŠPÚ)