Minister školstva má oprávnenie posúvať termíny maturít či Testovania 9, dokonca ich môže aj zrušiť

Foto: Ilustračné foto SITA/Martin Havran

Minister školstva má oprávnenie posúvať termíny maturitných skúšok či Testovania 9 a tiež možnosť zrušiť ich pre daný školský rok. Vyplýva to z novely zákona o výchove a vzdelávaní, ktorú schválilo plénum v zrýchlenom režime 121 hlasmi.

Ide o zmenu, ktorá je reakciou na vyhlásenie mimoriadnej situácie a núdzového stavu z dôvodu šírenia koronavírusu na Slovensku.

Viac o téme: Koronavírus

Novela zákona o výchove a vzdelávaní

Podľa prijatej novely minister školstva môže rozhodnúť o zmene termínov rozhodujúcich pre organizáciu školského roka. Týkajú sa najmä obdobia školského vyučovania a školských prázdnin, podávanie žiadostí o prijatie na predprimárne vzdelávanie a zápis dieťaťa na plnenie povinnej školskej dochádzky.

Okrem posunu termínov dostane minister oprávnenie zrušiť časti záverečnej skúšky, maturitnej skúšky, záverečnej pomaturitnej skúšky alebo absolventskej skúšky, respektíve formy maturitnej skúšky, prípadne zrušiť Testovanie 9.

Taktiež ide o klasifikáciu žiakov základných škôl a stredných škôl, riadne skúšobné obdobie a mimoriadne skúšobné obdobie záverečnej skúšky, maturitnej skúšky, záverečnej pomaturitnej skúšky a absolventskej skúšky.

Tiež prihlasovanie na maturitnú skúšku, na jej opravný termín a schvaľovanie zadaní alebo tém na ňu. Medzi termíny, ktoré môže minister ovplyvniť, parí aj podávanie prihlášok na vzdelávanie na strednej škole a ich prijímacie skúšky a taktiež prijímacie skúšky do základných umeleckých škôl.

Prezidentka by mala zákon podpísať

Zákon musí ešte podpísať prezidentka Zuzana Čaputová. Na rozhodnutie má 15 dní. Očakáva sa však, že prezidentka zákon čoskoro podpíše.

Predseda Boris Kollár prerušil schôdzu Národnej rady SR dozajtra do 11:00. Parlament bude pokračovať rokovaním v druhom čítaní o vládnom návrhu zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby Covid-19 a opatreniach v justícii.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRNR SR Národná rada Slovenskej republiky