Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
študenti
Foto: ilustračné, Thinkstock.
21. 08. 2019 12:44 Ministerstvo školstvaSlovensko od SITA

Ministerstvo školstva plánuje zlepšiť prácu s mládežou, posilní aj mládežnícky parlament

Práca s mládežou a jej prínos pre osobný, profesionálny a sociálny rozvoj mladých ľudí prostredníctvom neformálneho vzdelávania sa posilní.

Vyplýva to z novely zákona o podpore práce s mládežou, ktorú v stredu schválila vláda.

Vznik Moderného centra mládeže

Novelou sa má zabezpečiť efektívnejšia medzirezortná a medzisektorová spolupráca aktérov v oblasti starostlivosti o mládež na národnej, regionálnej aj miestnej úrovni. Ministerstvo školstva chce vďaka novele flexibilne reagovať na aktuálne potreby mladých ľudí a podporiť rozvoj ich participácie a angažovanosti pri správe vecí verejných na všetkých úrovniach.

Novela zároveň definuje nové pojmy v oblasti práce s mládežou, ktoré sú dôležité pre rozvoj tejto oblasti a pre jednotné chápanie problematiky. Vznikne nový inštitút Moderné centrum mládeže.

V prípade Moderného centra mládeže hovoríme o udeľovaní značky kvality existujúcim organizáciám pracujúcim s mládežou, nejde o vytváranie novej inštitúcie pod týmto názvom. Organizácie pracujúce s mládežou sa o značku kvality budú môcť uchádzať na základe vlastného rozhodnutia a na základe splnenia podmienok a kritérií vydaných vo výzve ministerstva školstva. Udelenie značky kvality by malo vypovedať o kvalite poskytovaných činností pre mládež, ktoré by mali reagovať na aktuálne potreby a podporovať mladých ľudí v ich rozvoji. Táto zmena môže taktiež výrazne pomôcť aj menším subjektom pôsobiacim v oblasti práce s mládežou, ktoré budú za svoju aktivitu formálne ocenené, čo môžu využiť na svoju ďalšiu prezentáciu a rozvoj,“ uviedlo pre agentúru SITA ministerstvo školstva.

Posilnenie postavenia mládežníckych parlamentov

Rezort školstva dodal, že vďaka jedenástim rokov účinnosti zákona sa vytvorili profesie ako koordinátor práce s mládežou a lektor v oblasti práce s mládežou. „Cieľom novely je posilniť prácu s mládežou aj na regionálnej a miestnej úrovni práve prostredníctvom existencie koordinátorov práce s mládežou, ktorí budú vo VÚC a prípadne aj v mestách či obciach sieťovať jednotlivých aktérov pôsobiacich v tejto oblasti a zabezpečovať systematický, organizovaný a participatívny prístup k mladým ľuďom,“ vysvetlilo ministerstvo.

V súčasnosti existuje mládežnícky parlament, ktorý sa zriaďuje na základe rozhodnutia obce, ale nemá oporu v zákone. „Uvedená novela sa venuje aj mládežníckym parlamentom. Predpokladáme preto posilnenie postavenia mládežníckych parlamentov a participácie mladých ľudí na miestnej úrovni, ako aj posilnenie účelu, na ktorý sú zriaďované. Orgánom obce môže mládežnícky parlament pomôcť pri získavaní informácií, názorov a potrieb mladých ľudí a tie môžu byť následne využité v prospech fungujúcej samosprávy,“ dodalo ministerstvo.

K téme

Remišovej návrh upraví právomoci ministerstva pri prideľovaní financií pre asistentov učiteľa Košický kraj zavedie kritériá určovania počtu žiakov do prvých ročníkov stredných škôl

Témy

Bezplatné novinky emailom zo školstva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Koalícia podľa Matoviča funguje na kúpených hlasoch, pustil sa aj do KDH a progresívcov Za slušné Slovensko zvoláva na piatok ľudí na námestia: Kto príde znovu a kto zostane doma? Premiér Pellegrini ostáva vo funkcii, za jeho odvolanie hlasovalo 62 poslancov Seniori nebudú od januára platiť koncesionárske poplatky, Danko by ich chcel zrušiť pre všetkých Muž chcel zrejme spáchať samovraždu, ale z mosta spadol na motorkára Jurajovi zvýšili trest za zabitie Henryho v Bratislave, súd vyhovel návrhu prokuratúry

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X