Ministerstvo školstva vybavilo výnimku športovcom či študentom, podalo 101 žiadostí

Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR) žiadalo od hygienikov výnimky pre športovcov či študentov. Pre agentúru SITA to uviedol odbor komunikácie ministerstva. Doplnil, že od 1. júla 2020 na Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) minister školstva Branislav Gröhling (SaS) podstúpil 101 žiadostí o výnimku.

Jedna sa pritom podľa ministerstva mohla vzťahovať aj na viac osôb, a to napríklad na športový tím. Všetky výnimky, o ktoré minister žiadal, ÚVZ SR schválil.

Každá žiadosť posúdená individuálne

Každú žiadosť sme posudzovali individuálne a žiadateľa sme sa dopytovali na presný dôvod žiadosti o výnimku. V prípade nejasností, nepresností a nedostatočného odôvodnenia v žiadostiach boli tieto žiadosti o výnimky zamietané,“ objasnil odbor komunikácie.

Viac o téme: Koronavírus

Vo väčšine prípadov žiadalo ministerstvo o udelenie výnimky pre profesionálnych športovcov v rámci výkonu ich profesionálnej športovej činnosti. Rezort dodal, že títo športovci majú nastavené vlastné protiepidemické opatrenia, ktoré sú odkonzultované s ÚVZ SR. Športovci sú zároveň pravidelne testovaní a ich zdravotný stav je monitorovaný.

Výnimky aj pre sprevádzajúce osoby

Ministerstvo žiadalo aj o výnimky pre študentov a ich sprevádzajúce osoby. Objasnilo však, že išlo o prípady hodné osobitného zreteľa. Vo veľmi ojedinelých prípadoch požiadalo ministerstvo o výnimku aj pre iné osoby v rámci vecnej pôsobnosti ministerstva. Išlo napríklad o učiteľov, sprievod maloletých žiakov či študentov.

Podľa vyhlášky ÚVZ SR, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia ku karanténnym povinnostiam osôb po vstupe na územie Slovenska vo Vestníku vlády SR, môže úrad udeliť osobe výnimku iba v nevyhnutných prípadoch na základe odôvodnenej písomnej žiadosti člena vlády SR, do ktorého kompetencií prekročenie hranice patrí. Táto osoba sa musí pri vstupe na územie SR preukázať negatívnym výsledkom PCR testu, ktorý nie je starší ako 72 hodín. V odôvodnených prípadoch môže úrad udeliť výnimku aj bez tejto povinnosti.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav Gröhling
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR