Rodičia sa sťažujú. Prečo školy nechcú žiakom akceptovať dlhšie korona ospravedlnenky?

Foto: ilustračné, Getty Images

Rodičia školopovinných detí sú neistí, učitelia slovenských škôl im totiž nechcú akceptovať ospravedlnenky na obdobie dlhšie ako tri dni. Viacerí sa na to sťažujú napríklad vo facebookovej skupine Zavretá škola, ktorá vznikla, keď museli v marci tohto roka zostať s deťmi pre pandémiu koronavírusu doma.

Lehota sa predlžuje

Podľa platného zákona však majú školopovinné deti momentálne na päťdňovú ospravedlnenku skutočne nárok.  „Ak ide o ospravedlnenie neprítomnosti dieťaťa alebo žiaka počas trvania mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného v súvislosti s ochorením COVID-19, lehota sa podľa zákona o výchove a vzdelávaní predlžuje z troch po sebe nasledujúcich vyučovacích dní na päť,“ uviedol pre Webnoviny.sk tlačový odbor Ministerstva školstva SR.

Periodicita ospravedlneniek

Počet možných ospravedlnených dní však nie je všetko, na čom sa rodičia v diskusii dohadujú. Okrem samotnej dĺžky ospravedlnenky im totiž nie je jasná ani ich periodicita.

Niektoré školy podľa rodičov akceptujú ospravedlnenky len trikrát za školský rok, v iných môže rodič dieťa ospravedlniť na päť dní v prípade potreby každé tri týždne a v ďalších úplne bez obmedzenia.

O tomto však skutočne rozhoduje každá škola osve. „Ministerstvo školstva neupravuje počet ospravedlnení žiaka zo strany zákonného zástupcu. Každá škola si určuje svoje pravidlá, koľkokrát počas školského roka takéto ospravedlnenie akceptuje,“ vysvetľuje ministerstvo.

Počet akceptovaných ospravedlneniek si pritom školy môžu podľa rezortu upraviť na základe vlastných preferencií aj vo svojich školských poriadkoch.

Rozhodnutie platí do odvolania

Ak ospravedlnenie z vyučovania potrebuje žiak gymnázia alebo strednej školy, ktorý už dovŕšil 18 rokov, môže si ho napísať sám.

Aj plnoletý žiak sa počas mimoriadnej situácie súvisiacej s ochorením COVID-19 môže ospravedlniť až na päť po sebe nasledujúcich vyučovacích dní. „Tieto pravidlá si však môže opäť upraviť každá škola zvlášť vo svojom školskom poriadku,“ dodáva tlačový odbor ministerstva.

Päťdňové ospravedlnenky sú školy na základe rozhodnutia ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS) povinné akceptovať od 1. septembra až do odvolania.

Ak učiteľ takúto ospravedlnenku z nejakého dôvodu neprijme, môže sa rodič obrátiť so sťažnosťou na zriaďovateľa školy, odbor školstva na okresnom úrade v sídle kraja, ktorý metodicky usmerňuje riaditeľov škôl alebo na Štátnu školskú inšpekciu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav Gröhling
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRŠtátna školská inšpekcia