Pre zvýšenie kvality vzdelávania sú potrebné zásadné zmeny, myslí si Heger

Predseda vlády SR Eduard Heger. Foto: archívne, SITA/Ľudovít Vaniher

Predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) verí, že zvýšenie kvality vzdelávania na Slovensku je aj cieľom akademickej obce. S jej zástupcami je pripravený sa stretnúť. Hovorkyňa premiéra Ľubica Janíková dodala, že o termíne stretnutia budú médiá vopred informovať.

Podľa Hegera je objektívnou skutočnosťou, že vzdelávanie na Slovensku vrátane toho vysokoškolského, musí prejsť zásadnými zmenami, aby sa zvýšila jeho kvalita a mladé generácie sa dobre pripravovali na pracovný i súkromný život.

Riešenie problémov

Vysokoškolské reprezentácie žiadajú Hegera o riešenie problémov spojených s reformou vysokého školstva. Podľa Rady vysokých škôl SR (RVŠ SR) zneužilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR kontaktnú skupinu, ktorá mala riešiť novelu vysokoškolského zákona, ako nástroj na jednostranné presadenie svojich zámerov.

Pre stratu dôvery vo vedenie ministerstva požiadala RVŠ SR vo svojom stanovisku z 26. októbra ministra školstva Branislava Gröhlinga a jeho štátneho tajomníka Ľudovíta Paulisa (obaja SaS) o demisiu.

Diskusie o novej verzii

Ministerstvo školstva o novej verzii zákona diskutovalo s kontaktnou skupinou tvorenou zástupcami akademickej obce, ktorá vznikla 5. marca. Predtým pripravovanú novelu totiž vysoké školy dôrazne odmietli a považovali ju za snahu o politické ovládnutie vysokého školstva na Slovensku.

Finálna verzia návrhu vysokoškolského zákona ministerstva školstva sa pritom vtedy nedostala do legislatívneho procesu. Do medzirezortného pripomienkového konania ju ministerstvo predložilo 22. októbra.

Novela má podľa rezortu školstva zaistiť kvalitnejšie vysoké školstvo, priniesť funkčné miesta docentov a profesorov, financovanie podľa kvality či kratšie externé štúdium.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav GröhlingEduard HegerĽubica JaníkováĽudovít Paulis
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRRVŠ Rada vysokých škôl SR