Príspevok na dieťa v materskej škole nestačí, výdavky mnohonásobne prevyšujú dotácie samospráv

Príspevky na deti nie sú dostatočné. Foto: ilustračné, Getty Images

Výška ročného príspevku na žiakov materských škôl nepokrýva výdavky samospráv na žiaka ani na jeden mesiac. Na pondelkovej tlačovej konferencii to uviedli predseda Dobrej voľby Tomáš Drucker, člen predsedníctva Dobrej voľby a starosta mestskej časti Lamač Lukáš Baňacký a podpredsedníčka Dobrej voľby Katarína Cséfalvayová.

Baňacký uviedol, že napríklad v mestskej časti Bratislava – Lamač predstavujú ročné výdavky na žiaka približne dvetisíc eur ročne. Štát však bratislavskej mestskej časti poskytuje ročný príspevok vo výške 176 eur. Podľa Baňackého preto samosprávy nutne potrebujú podporu štátu.

Škôlky môžu zdražieť

Materské školy nemôžu spoplatňovať poskytovanie starostlivosti o deti od päť rokov. Môžu však spoplatňovať starostlivosť o deti vo veku troch alebo štyroch rokov. Podľa Druckera preto hrozí, že na základe nedostatočných príspevkov zo strany štátu bude poskytovanie starostlivosti o mladšie deti v materských školách od septembra drahšie.

To by mohlo zasiahnuť aj ekonomicky ohrozené skupiny ľudí, ako sú napríklad slobodné mamičky.

Problémom sú aj kapacity

Drucker zároveň upozornil, že materské školy môžu mať od septembra problémy s kapacitami. Práve vtedy totiž začne platiť zákon o predškolskom vzdelávaní detí od piatich rokov. Podľa neho je preto na mieste obava, že niektorí rodičia trojročných alebo štvorročných detí nebudú mať kam umiestniť svoje deti.

Dodal, že riziko je o to väčšie, keďže rodičia niektorých detí, ktoré by už mohli ísť na základnú školu, možno budú chcieť ešte deti nechať v materskej škole. Agentúra SITA požiada o reakciu Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Katarína CséfalvayováLukáš BaňackýTomáš Drucker
Firmy a inštitúcie Dobrá voľbaMŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR