Riaditelia škôl sa dozvedia, ktorí učitelia požiadali o elektronický odpis z registra trestov

Foto: ilustračné, Getty Images

Riaditelia škôl sa v januári dozvedia, či učiteľ poskytol elektronicky údaje potrebné k odpisu z registra trestov, ktorý potrebuje na preukázanie svojej bezúhonnosti. Agentúre SITA to uviedlo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR).

Celkový počet žiadostí bol vyšší

V decembri cez elektronický systém požiadalo o odpis viac ako 97-tisíc učiteľov. Komplexné informácie o bezúhonnosti učiteľov dostanú riaditelia najneskôr v júli. Môžu sa k nim dostať aj skôr, a to v prípade, že im pedagógovia iniciatívne preukážu, že údaje zaslali.

Učitelia mohli od 1. decembra o odpis z registra trestov požiadať aj cez rezortný informačný systém (RIS). Elektronický systém mohli využiť aj zamestnanci, ktorí v ňom neboli predtým zaregistrovaní. Ku koncu decembra požiadalo o odpis vyše 97-tisíc učiteľov. Celkový počet žiadostí bol však vyšší. Ministerstvo evidovalo vyše 118-tisíc požiadaviek, keďže niektoré osoby majú viac úväzkov.

Najviac žiadostí zaznamenalo ministerstvo 3. decembra (spolu 17 318) a 4. decembra (spolu 14 205). Ministerstvo pri zavedení elektronického požiadania o odpisy upozornilo pedagógov, aby si prihlasovanie časovo rozložili tak, aby nezaťažili systém hneď v prvý deň. Išlo pritom o 126-tisíc pedagogických a odborných zamestnancov.

Stovky učiteľov údaje neposkytlo

Učitelia mali aj možnosť svoje údaje neposkytnúť. Využilo ju 754 učiteľov a odborných zamestnancov. „Momentálne sa preverujú dôvody, dôvodom mohli byť predčasne ukončené úväzky,“ dodalo ministerstvo.

V rozhovore pre agentúru SITA ministerka školstva Martina Lubyová (SNS) uviedla, že učiteľ má právo odmietnuť podať o sebe informácie na získanie odpisu.

„Možno ľudia, ktorí vedia, že spáchali trestný čin, ktorý sa v tom zákone spomína, môžu odísť sami bez toho, aby bolo niekde konštatované, či spĺňajú podmienku bezúhonnosti,“ vysvetlila Lubyová.

Uvedené počty nie sú konečné, pretože odborní a pedagogickí zamestnanci mohli žiadať o odpisy aj na okresných úradoch v sídle kraja. Žiadosti sa budú podľa zákona spracovávať do konca februára. Dovtedy ich musia úrady poslať Generálnej prokuratúre SR. Tá najneskôr do 30. júna 2020 musí poskytnúť odpisy okresnému úradu.

Dôvod na skončenie pracovného pomeru

Ministerstvo školstva pripravuje pre jednotlivých zamestnávateľov tabuľky zamestnancov, ktorí údaje poskytli elektronicky a mali by byť doručené v priebehu januára.

Ak sa učiteľ či odborný zamestnanec nebude považovať za bezúhonného, tak ide o dôvod na skončenie pracovného pomeru, uviedlo ministerstvo. Učitelia mali povinnosť do 31. decembra 2019 poskytnúť svoje osobné údaje na účely preukázania bezúhonnosti.

Poslanci pôvodnú lehotu skrátili v septembri 2019 takzvaným prílepkom k zákonu o fonde na podporu športu. Novelu zákona o pedagogických zamestnancoch, ktorá obsahuje povinnosť pre učiteľov preukázať svoju bezúhonnosť, prijali poslanci v závere júna s účinnosťou od 1. októbra. Aplikačnú pomôcku, teda návod pre školy, vydalo ministerstvo školstva v novembri.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martina Lubyová